Foto: Pixabay.com

Kde by ste hľadali najstarší strom Európy? Možno budete prekvapení, že rastie v Grécku a dianie v Európe pozoruje už viac ako 1075 rokov.

Len včera sme vám písali o výskume, ktorý dokázal, že stromy dokážu medzi sebou komunikovať a dokonca rozpoznajú aj svoje potomstvo. Keby tento konkrétny strom dokázal komunikovať aj s nami, isto by nám vyrozprával mnohé zaujímavé príbehy. Veď pozoruje dianie v Európe už stovky rokov. Ide totiž o najstarší strom Európy, ktorý našli vedci v Grécku. Ako ale dokázal prežiť viac ako 1075 rokov v tak nehostinnom prostredí, ako je subtropické Grécko?

Strom našla skupina vedcov v gréckom pohorí Pindus. Ako povedal vodca expedície: „Je pozoruhodné, že tento organizmus prežil tak dlho v týchto nehostinných podmienkach, a to v krajine, ktorá je obývaná a využívaná už viac ako 3000 rokov. Najstarší strom Európy je jedným z 12 stromov v tejto oblasti, ktoré majú viac ako 1000 rokov.“

najstarsi strom europy 1
natureworldnews.com

Najstarší strom Európy nazvala expedícia Adonis, po gréckom bohovi krásy a túžby. Adonis má 1075 letokruhov, teda je o niečo málo starší ako 1075 rokov. Vedci na to prišli špeciálnou metódou, pri ktorej odstránili kúsok z jadra stromu. Nemusíte sa ale obávať. Táto metóda je pre strom úplne neškodná. Pozrime sa teraz na stručnú históriu Adonisovho života.

najstarsi strom europy 2
huffingtonpost.com

941 – Semienko Adonisa sa uchytilo a začína jeho život. Byzantská ríša je v tomto období na svojom vrchole a zo severu sa do Čierneho mora dostávajú Vikingovia.

1041 – Adonis oslavuje svoju prvú storočnicu. V Číne práve vychádza kniha, ktorá popisuje výrobu pušného prachu a v Škótsku je korunovaný kráľ Macbeth.

1191 – Adonis má 250 rokov. Vznikajú univerzity v Oxforde a Paríži.

1441 – Adonis oslavuje pol tisícročia práve vtedy, keď Osmanská ríša dobíja Grécko. Johannes Gutenberg sa chystá testovať svoj prvý tlačiarenský lis.

najstarsi strom europy 3
inhabitat.com

1691 – Adonis má 750 rokov a Isaac Newton formuluje svoje pohybové zákony.

1941 – Adonis prežil už 1000 rokov a sleduje, ako druhá svetová vojna pustoší celú Európu…

interez.sk (Lukáš M.), sciencedaily.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy