http://storytimeteller1.tumblr.com/post/126295479903/joe-macmillan-chapter-2

erik / / News
A potom skúste niekomu tvrdiť, že veda nemôže byť vzrušujúca.

Je už takmer všeobecne známe, že ľudia, ktorí majú viac sexu, sú vo všeobecnosti šťastnejší ako tí, ktorím sa až tak často nepošťastí. Jedna otázka však ostávala až doteraz neobjasnená: robí sex ľudí šťastnejšími alebo skrátka majú šťastnejší ľudia viac sexu? Najnovší výskum nám dal na túto otázku konečne odpoveď, hoci nie takú, akú by sme čakali. Áno, sex skutočne robí ľudí šťastnejšími, avšak prekvapivo nás robí najšťastnejšími fáza nežného mazlenia po sexe, nie priamo sex alebo orgazmus.

Sex je náš, robí dobre mne aj tebe

Výskum, ktorý bol nedávno publikovaný v časopise Personality and Social Psychology Bulletin odhalil, že dlhotrvajúci pocit šťastia a spokojného života je vyvolaný vzájomnými nežnými rozhovormi a náznakmi náklonnosti, ktoré si partneri prejavujú po sexe. Podmienkou je tiež to, že musia mať sex aspoň raz týždenne.

,,Partneri počas pohlavného styku nehľadajú iba intímne zblíženie, ale prežívajú tiež intenzívnu vzájomnú náklonnosť, a to ako počas samotného styku, tak aj počas niekoľkých hodín po styku,“ vysvetľuje jeden z výskumníkov. ,,Preto sa pohlavný styk zdá byť prospešný nielen pre jeho fyziologický efekt, ale aj pre vytváranie silnejších a pozitívnejších spojení s partnerom.“

huffingtonpost.com

Počas výskumu dokumentoval medzinárodný tím vedcov zo Švajčiarska a Kanady viacero párov počas niekoľkých dní, pričom pozorne sledoval sexuálnu aktivitu, mazlenie a ich celkové emócie. Výsledky ukázali, že hoci bol sex v korelácií s pozitívnymi emóciami a pocitom šťastia, táto korelácia existovala iba vtedy, keď k sebe partneri počas sexu prejavovali nehu a náklonnosť.

Prečo je sex taký dobrý?

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa po sexe cítime úžasne a prečo nám tento akt prináša šťastie a radosť. Výskum z roku 2005, ktorý uskutočnila Rutgers University v New Jersey, napríklad zistil, že keď je žena vzrušená, v jej mozgu sa aktivujú oblasti spojené s emóciami, šťastím a uspokojením (pre zaujímavosť – rovnaké oblasti sa aktivujú, aj keď jeme alebo pijeme). Sexuálne vzrušenie tiež utlmuje nervový systém, takže sme vtedy menej citliví voči bolesti. To je dôvod, prečo niektorí odborníci ženám odporúčajú masturbovať počas menštruácie, keďže to môže výrazne znížiť menštruačné bolesti.

medicaldaily.com

Čo je však najpodstatnejšie, naše telo vylučuje počas sexu hormón oxytocín (známy tiež ako „hormón lásky“). Vďaka nemu sme schopní si vytvoriť citové puto k inému človeku, zvyšuje našu empatiu a znižuje naše zábrany. Vo výsledku je tak pre nás oveľa jednoduchšie sa do niekoho (opakovane) zaľúbiť hneď po tom, ako máme s danou osobu sex.

Nesnažte sa však oklamať svoje telo. Hoci má sex aspoň raz týždenne a na náš organizmus a psychiku všetky zmienené blahodárne účinky, iný výskum zistil, že páry, ktoré mali sex viackrát ako raz týždenne, neboli o nič šťastnejšie, ako páry, ktoré ho mali presne jeden raz (to však neznamená, že ho kvôli tomuto máte obmedzovať). ,,Ľudia si často myslia, že viac sexu = viac šťastia, to však až tak úplne neplatí,“ vysvetľuje Amy Muise, jedna z tímu vedcov, ktorí vykonali tento doplňujúci výskum.

Súhlasíte s tými zisteniami, alebo máte v tejto oblasti úplne iné skúsenosti? Ak áno, zverte sa nám s nimi v komentári!

Pozri aj: Chcete mať dlhodobý vzťah? Potom by ste mali začať so sexom oveľa neskôr, ako si myslíte

interez.sk (Erik Vlčák), medicaldaily.com


Komentovať (0)