Adult Swim / KC Green

Ak máte v obľube čierny humor, podľa vedcov to nasvedčuje tomu, že ste inteligentní.

Máte radi čierny humor? Niekto ho miluje, iní ho nenávidia. Čo to ale vypovedá o samotných ľuďoch, ktorí sa na takomto druhu humoru radi bavia? To zaujímalo aj vedcov z lekárskej univerzity vo Viedni, a tak vytvorili štúdiu, v ktorej sledovali ako toto temné zákutie humoru baví ľudí a porovnávali to s inteligenciou účastníkov štúdie. Čo zistili?

Prednedávnom sme vám priniesli článok o tom, ako človek spadol do horúceho jazera v Yellowstoneskom národnom parku a úplne sa vo vode, ktorá svojim zložením pripomína skôr kyselinu, rozpustil. Aj keď je to veľmi smutný, no zároveň aj fascinujúci príbeh, v komentároch k článku sa objavili aj poznámky v takomto duchu: “Teraz už viem, kam mám ísť, ak budem narýchlo potrebovať odpratať mŕtvolu”. 

Ak vás toto aspoň trochu rozosmialo, či vám myklo kútikom, alebo v duchu pobavilo, máme pre vás dobrú správu. Podľa štúdie, uverejnenej v časopise Cognitive Processing, existuje silné spojenie medzi inteligenciou a čiernym humorom.

Vedci vybrali 156 dobrovoľníkov s priemerným vekom 33 rokov, ktorí absolvovali viacero IQ testov, no aj testy všeobecnej rozhľadenosti, emočné testy a rôzne logické a slovné úlohy. Následne boli požiadaní, aby sa pozreli na karikatúry od nemeckého umelca Uli Steina, ktorého tvorba sa vyznačuje aj čiernym humorom, nad ktorým sa ale treba na chvíľu aj zamyslieť.

Jeden vtip za všetky. Doktor hovorí budúcej mamičke. Mám pre vás jednu dobrú správu. Vaše dieťa nebude mať nikdy problém nájsť parkovacie miesto.

Nepochybne, na tento druh humoru mnohí reagujú odlišne a vstupujú do posudzovania aj morálne hodnoty, ktoré sú u každého nastavené odlišne. Navyše, ak má niekto osobné negatívne skúsenosti so situáciou, ktorá je opisovaná vo vtipe, je jasné, že mu to nebude pripadať smiešne. Niektorí ale majú problém pochopiť samotný vtip a tým pádom im nepríde vtipný.

joancornella.net

Na základe analýzy výsledkov, štúdia rakúskych vedcov dospela k jednoznačnému záveru. Tí, ktorí ocenili humornú stránku čiernych vtipov, tak nielen že mali najlepšie výsledky v IQ testoch, no mali aj najmenšiu mieru prejavov agresie, mali najmenej negatívnych nálad, a tiež aj oficiálne patrili medzi vzdelaných ľudí.

Naopak tí, ktorí tento druh humoru odmietali, tak mali iba priemerné IQ, no mali najvyššiu hladinu agresie a ako testy ukázali, často trpia aj negatívnymi náladami. A nakoniec tí, ktorým sa čierny humor páčil priemerne, tak mali tiež priemerné IQ a úroveň agresie či negatívnych nálad bola takisto na priemernej úrovni.

Pointa je, že čierny humor je komplexná forma humoru. Ľudia, ktorí sa na ňom bavia, nie sú ľudia, ktorým je osud iných ľudí ľahostajní, no chápu, že ide o humor a dokážu vtipy správne pochopiť, čo opäť poukazuje na vyššiu úroveň ich kognitívnych schopností.

Takže, ak sa bavíte na čiernom humore, teraz už viete, že to nie je nič zlé. Práve naopak, svedčí to o vašej nadpriemernej inteligencii.

Pozri aj: Tieto kontroverzné ilustrácie plné čierneho humoru poburujú verejnosť, no aj tak ich musíte vidieť

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať