Foto: Pixabay/Pixabay

Ako a prečo vlastne vôbec svaly rastú?

Mnohí ľudia si pri predstave na svaly predstaví tie svaly, ktoré sú viditeľné a vďaka ktorým dokážeme zdvíhať napríklad činky či ťažké predmety. No svalov máme v tele oveľa viac. Delia sa na hladké svaly, srdcový sval a priečne pruhované (kostrové) svaly. A práve o nich sa dnes budeme baviť. Ako vôbec tieto svaly rastú a čo robiť, ak chceme, aby sme ich mali ako z obálky kulturistických časopisov? 

Priečne pruhované svaly tvoria 30 až 45% hmotnosti človeka, je ich približne 650 a zároveň sú jediné, ktoré môžeme ovládať svojou vôľou. Aby sval vykonal pohyb, musí dostať pokyn z mozgu až do svalových vlákien, ktorých je vo svale niekoľko miliárd. Tie následne vykonajú želaný pohyb.

Ak chceme tieto svaly zväčšiť, musíme samozrejme cvičiť. Pri cvičení sa sval poškodzuje a tvoria sa v ňom mikrotrhliny. To vzbudí reakciu imunitného systému a ten začne sval opravovať. Avšak pri cvičení nám svaly nerastú.

O tom, ako vôbec svaly rastú, prečo ženy nikdy nebudú mať svaly ako muži, prečo niekto jednoducho nebude mať veľké svaly, ale aj o tom čo robiť a jesť, aby nám svaly narástli, sa dozviete viac vo videu od youtubera JurajaVie:

Pozri aj:  Koľko čoho ťa zabije? JurajVie ti vysvetlí, ktoré bežné veci môžu v okamihu ukončiť tvoj život

1
Uložiť článok
Komentovať