Foto: instagram.com (moon_citka) facebook.com (Eko Friendly Žilina)

Predajom lampiónov akcia získava peniaze na charitatívne účely.

Aj tento rok sa v Žiline konala akcia Večer tisícov želaní, ktorá funguje už od roku 2009. O 17:00 hodine ľudia na námestí zapálili a vypustili lampióny, ktoré sa vzniesli do vzduchu a vytvorili tak neopakovateľnú atmosféru. Tohtoročný výťažok v sume takmer 5000 eur, poputuje do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. 

Žilina však z tejto akcie až tak nadšená nie je. Ako informuje portál zilinak.sk mesto v minulosti zakázalo akciu, neskôr poslanci zastupiteľstva upravili Všeobecne záväzné nariadenie, ktoré hovorí o zákaze vypúšťania lampiónov na území mesta. Toto nariadenie však ľudia ignorovali a aj tento rok lampióny hromadne vypúšťali.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Beuš Šarláková (@beusssa),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika (@wej_ti),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukas Chxt (@lukaschxt),

Riziko požiaru aj znečistenie

Dôvodov na zákaz je viacero. Najváženejším je riziko požiaru, ktoré môže od nekontrolovateľne lietajúceho lampióna vzniknúť. Druhým je samotné znečistenie verejného ako aj súkromného priestoru. Aj keď našťastie nevznikol žiadny požiar, spúšť, ktorú lampióny zanechali, vrhá na celú akciu negatívne svetlo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Žilinský večerník (@zilinsky.vecernik),

Foto: facebook.com (Eko Friendly Žilina)

Na celú akciu tak môžeme pozerať cez dva odlišné pohľady. Na jednej strane je dobré, ak sa nejakým spôsobom vyzbierajú peniaze na akúkoľvek pomoc ľuďom či zariadeniam, ktoré poskytujú starostlivosť. Druhá strana však ukazuje neporiadok a mnohé riziká spojené s akciou.

Foto: facebook.com (Eko Friendly Žilina)
Foto: facebook.com (Eko Friendly Žilina)

Je samozrejmé, že neporiadok z mesta sa čoskoro odstráni, avšak núka sa otázka, či takáto akcia je naozaj potrebná. Veď pomôcť sa dá aj inak, ako nezmyselným vypúšťaním stoviek nebezpečných balónov, ktoré znečisťujú krásu mesta.

Eko Friendly Žilina, zilinak.sk, sme.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)