Foto: CarloAcutis.com

Internet už svojho svätého patróna má. A bude mať zrejme ďalšieho.

Zoznam svätých patrónov sa zrejme rozšíri o ďalšieho – nového totiž dostane aj internet. „Horúcim adeptom“ na svätého patróna internetu je zosnulý 15-ročný chlapec z Talianska, ktorý sám konal dobro a mnohí ho považujú za „počítačového génia“.

Uctievanie rôznych jednotlivcov oplývajúcich zvláštnymi schopnosťami v rôznych náboženstvách nekončí ani v 21. storočí. Najnovšie sa novým svätým patrónom internetu môže stať zosnulý 15-ročný chlapec Carlo Acutis z Talianska. Toho mnohí považujú za počítačového génia, pretože sa mu v mladom veku podarilo vybudovať webstránku, ktorá bola vlastne katalógom zázrakov zaznamenaných v rôznych kútoch sveta. Vďaka tomuto webu malo dôjsť k uzdraveniu iných ťažko chorých ľudí, preto sa mu chce cirkev odvďačiť tým, že ho vyhlásia za svätého patróna internetu. Fungovaniu programovania sa pritom mal chlapec naučiť celkom sám, informuje web LAD Bible.

Carlo Acutis bude svätým patrónom internetu. Foto: CarloAcutis.com

Modlenie ku Carlovi lieči

Samotnému Carlovi mal Vatikán pripísať nejeden zázrak – v roku 2013 mal vyliečiť 6-ročného chlapca z Brazílie, ktorý trpel ojedinelou chorobou. Keď sa predpokladalo, že brazílsky chlapec zrejme neprežije, povolali k nemu kňaza, ktorý sa začal modliť ku Carlovi a po troch dňoch modlitieb došlo k jeho vyliečeniu.

Nie je to pritom len tento jeden prípad. Ako prezradila matka zosnulého Carla, mnoho ľudí sa malo vyliečiť tým, že sa k nemu modlili. „Správy o zázrakoch pripisovaných Carlovi sa k nám dostávajú často,“ prezradila médiám.

Carlo zomrel ešte v roku 2006 vo veku 15 rokov na leukémiu, no jeho život bol plný zázrakov. Ako prezradila jeho matka Antonia Salzano, bol obyčajným tínedžerom, no zároveň mal aj „špeciálny spirituálny život a dar“.

Voľný čas trávil pomocou

Carlo internet nevyužíval na to, na čo ho využívala väčšina jeho rovesníkov. Namiesto chatovania s priateľmi, vyhľadávania neprístupných webov s obsahom pre dospelých, či sťahovaniu hudby a filmov, využíval internet na šírenie katolíckych posolstiev a správ. Svoj voľný čas tiež podľa slov matky trávil pomocou bezdomovcom či spolužiakom a kamarátom, ktorých ostatní šikanovali.

Podľa veriacich bol príkladom verného katolíka. Foto: CarloAcutis.com

Zosnulého mladíka majú koncom tohto roka blahorečiť v talianskom Assisi, čo je posledný krok predtým, než sa z Carla môže stať svätý patrón internetu. Prečo ale práve on?

Podľa kardinála Angela Becciu je na to najvhodnejším adeptom, pretože na svoj vek oplýval nezvyčajnou múdrosťou a skromnosťou. Becciu zároveň priznal, že verí a dúfa, že sa z Carla napokon svätý patrón internetu stane. „Bol by ideálnym príkladom pre všetkých mladých ľudí,“ cituje web LAD Bible kardinála, ktorý sa vyjadril pre noviny Los Angeles Times.

Carlo ale nie je jediným adeptom na svätého patróna internetu. Veriaci sa totiž modlia aj ku svätému Izidorovi zo Seville, učencovi zo 7. storočia, ktorého si v roku 1999 za patróna vybrali katolíci pracujúci v internetovom priemysle. Už čoskoro ale možno dôjde k zmene.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )