inhabitat.com

Lukáš Mužla / / News
Ľudia si často nevážia to, čo sa prírode za milióny rokov podarilo vytvoriť. No zničiť prírodnú pamiatku, ktorá je obľúbeným miestom turistov, z takéhoto dôvodu je akosi priveľa nemyslíte?

S vandalizmom sa stretávame každodenne. S vandalizmom v prírode však naštastie menej. Občas sa však nájdu jedinci, ktorých prírodné krásy a pamiatky zrejme nijako nefascinujú a rozhodnú sa ich ničiť. Niekedy len tak bezdôvodne, inokedy na to majú skutočne vážny dôvod… Podobný osud stihol aj skalný útvar v americkom štáte Oregon, v chránenom území Cape Kiwanda na pobreží Tichého oceánu. Z toho čo vandali urobili, jednému rozum zastáva. Veď posúďte sami…

Skalnatý útvar z pieskovca na pobreží Tichého oceánu v chránenom území Cape Kiwanda v štáte Oregon niesol meno „Duckbill“. Nachádzal sa hneď pri hlavnej ceste a bol veľmi obľúbeným miestom turistom. Bol veľmi ľahko prístupný a ponúkal prekrásny výhľad na Tichý oceán a pobrežie Oregonu, ktoré je plné podobných prírodných krás. To však neznamená, že ich možno len tak ničiť… Niektorí si však myslia opak.

huffingtonpost.com
huffingtonpost.com

Pieskovcový útvar, ktorý príroda vytvorila pred 18 miliónmi rokov, totiž skupina vandalov zničila za niekoľko sekúnd tým, že ho prevrátili pričom sa následne útvar rozlámal na malé kúsky. Video z tohto incidentu neskôr zverejnil na sociálnej sieti istý David Kallas, ktorý nebol do vandalizmu zapojený. Skupinu vandalov si natočil a následne sa ich opýtal, prečo to vlastne urobili. Dôvod je skutočne zmysluplný… Skupina sa vyjadrila, že skalný útvar zničili preto, lebo ich kamarát si nedávno pri páde z tejto skaly zlomil nohu. Chceli tak uchrániť ďalších turistov pred podobným incidentom. Z tohto „zmysluplného“ a „hrdinského“ činu však normálnemu človeku zastáva rozum…

huffingtonpost.com
huffingtonpost.com

Skalný útvar pre mnohých ľudí znamenal oveľa viac ako prírodná pamiatka. Pre svoju krásu sa stal miestom mnohých dôležitých udalostí v stovkách ľudských životoch. Muži tu žiadali ženy o ruku, mnohé páry si tu povedali svoje áno… Jednoducho sa nejednalo len o nejakú skalu, pri ktorej bol pekný výhľad. Vandalom, ktorí za týmto činom stoja, hrozí trest, ktorý sa len ťažko vyrovná tomu, čo urobili. Maximálna výška trestu za podobný vandalizmus je totiž pokuta v hodnote 435 dolárov.

[youtube uNiZ3yxIpW4 720 410]

Ako by ste problém s podobnými vandalmi riešili vy?

interez.sk (Lukáš M.), inhabitat.com
0
Komentovať (0)