Ilustračné foto: Unsplash

Nová vedecká štúdia informuje ohľadom hoaxov o neplodnosti spôsobenej vakcínou Pfizer.

Téma neplodnosti spôsobenej vakcínou od spoločnosti Pfizer bola diskutovaná už aj na Slovensku. Izraelskí vedci teraz prišli s konkrétnym výskumom, ktorý odmieta doterajšie hoaxy a zároveň dodáva, že vakcína neplodnosť určite nespôsobuje, zatiaľ čo COVID k nej prispieva. 

Ako uvádza správa od The Jerusalem Post, očkovanie od Pfizeru nemá žiaden vplyv na mužskú plodnosť. Naopak, po výskume lekára Dana Aderku sa ukázalo, že vyššie riziko neplodnosti je u mužov s ochorením COVID-19. Aderka testoval a následne pozoroval mužské vzorky s pozitívnym ale aj negatívnym výsledkom na koronavírus, pričom v 13% vzoriek s pozitívnym testom bolo zistené spomalenie, znížený objem a menšia koncentrácia pohybu spermií.

Vakcína nie je dôvodom neplodnosti

Dohady o tom, že vakcína poškodzuje spermie a všeobecne ľudskú plodnosť, sú teda zjavne nepravdivé. Čo však vedecky dokázateľne môže neplodnosť podporiť, je samotné ochorenie COVID-19. „Keď si uvedomíme, že tu máme výskum, podľa ktorého COVID-19 poškodzuje spermie u 25 až 30 % prípadov, je jasné, že muži, ktorí chcú mať dieťa, by sa mali nechať očkovať,“ informuje lekárka Myriam Safraiová, ktorej špecializáciou je práve liečenie neplodnosti.

Ilustračná foto: SITA

Izrael už aj na základe tohto výskumu vyzval mužov, aby sa vyhli riziku zníženej plodnosti a zaočkovali sa. Rovnako tak informoval aj ženy, ktoré by podľa ich výskumov mali absolvovať očkovanie aj kvôli lepšiemu priebehu tehotenstva, tvrdí štúdia.

0
Uložiť článok
Komentovať