iflscience.org

Lukáš Mužla / / Ekológia
V posledných desaťročiach stále častejšie počúvame o vyhynutí niektorých druhov rastlín či živočíchov. Z času na čas sa však objaví aj potešujúca správa o tom, že druh o ktorom si všetci mysleli, že celkom zmizol sa stále na našej planéte nachádza.

Špeciálny druh brestu, ktorý vo Veľkej Británii nazývajú Wentworth Elm, sa dlhé roky v Európe pokladal za celkom vyhynutý. Len nedávno sa však svetom rozniesla potešujúca správa, že pravda je celkom iná. Stále totiž môžeme nájsť dva stromy tohto druhu, ktoré sa nachádzajú na Britských ostrovoch. Odborníci ich mali celé roky rovno pod nosom, no nikto si ich akosi nevšimol. Pravdepodobne sa jedná o posledné dva stromy tohto druhu v Európe. Kde sa vlastne nachádzajú?

Nezabudnite ani na náš podobný starší článok o ostrove Borneo, kde po 40-tich rokoch našli druh nosorožca, ktorý patrí medzi najohrozenejšie druhy našej planéty.

Wentworth Elm, vzácny druh brestu, bol dlhé roky v Európe považovaný za celkom vyhynutý. Našťastie však existovala tajná skrýša, kde len nedávno odborníci našli dva stromy tohto druhu. Zaujímavé je, že tieto stromy nerastú na odľahlom mieste, kde by unikli pohľadom ľudí. Nájsť ich možno priamo v záhrade kráľovnej Alžbety II.

theguardian.com
theguardian.com

Odborníkov nedávno zaujal vzhľad dvoch stromov z kráľovskej záhrady vo Veľkej Británii. Postupom času dokázali, že dva, približne 33-metrové stromy, skutočne patria medzi druh brestu, ktorý bol v Európe považovaný za celkom vyhynutý. Druh Wentworth Elm totiž v minulom storočí vyhubila epidémia brestov, ktorá pochádzala z Holandska. Odborníci predpokladali, že táto epidémia zničila celú populáciu týchto stromov, no dnes už vieme, že minimálne 2 jedine túto epidémiu prežili. Pravdepodobne sa však jedná o jediné prípady v Európe…

Tieto dva jedince epidémiu prežili pravdepodobne vďaka tomu, že Veľká Británia v čase epidémie prijala ustanovenie choré stromy okamžite stínať a likvidovať. Odborníci teraz vymýšľajú, ako by sa im mohlo populáciu týchto brestov rozšíriť. Dúfajme, že sa im tento pekný plán vydarí.

interez.sk (Lukáš M.), iflscience.org
0
Komentovať (0)