Foto: TASR/AP

Hasilo ho 1000 požiarnikov za pomoci vyše 100 kusov hasičskej techniky.

V uzavretej zóne okolo bývalej jadrovej elektrárne v Černobyli pokračuje v piatok likvidácia a monitorovanie ohnísk tlenia po lesnom požiari, ktorý tam vypukol začiatkom apríla, bol uhasený, ale vo štvrtok sa znova rozhorel. Podľa agentúry Ukrinform o tom v piatok informovala ukrajinská Štátna služba pre mimoriadne situácie.

Obyvatelia Kyjeva priľahlého regiónu sa od štvrtka sťažujú na znečistenie ovzdušia, a to i v dôsledku prachových vírov. Vo vzduchu však zaregistrovali aj zvyšky horenia z uzavretej zóny okolo Černobyľa, preto úrady požiadali obyvateľov mesta a okolia, aby neotvárali okná a obmedzili pohyb mimo domova.

Lesný požiar v uzavretej zóne okolo Černobyľskej jadrovej elektrárne , foto: TASR/AP Na snímke poh¾ad na lesný požiar v uzavretej zóne okolo Èernoby¾skej jadrovej elektrárne 5. apríla 2020. Ukrajinskí hasièi od soboty 4. apríla bojujú s lesným požiarom, ktorý v uzavretej zóne okolo Èernoby¾skej jadrovej elektrárne zachvátil takmer sto hektárov trávnatých porastov. FOTO TASR/AP
A view of a forest fire burning near the village of Volodymyrivka in the exclusion zone around the Chernobyl nuclear power plant, Ukraine, Sunday, April 5, 2020. (AP Photo/Yaroslav Yemelianenko) *** Local Caption *** zóne èernoby¾ská jadrová elektráreò lesný požiar

Úrad pre mimoriadne situácie i kyjevská radnica obyvateľov mesta v piatok ubezpečili, že úroveň radiácie je v rámci obvyklých limitov.

Požiar v černobyľskej zóne vypukol vo štvrtok znova v dôsledku silného vetra, vysvetlil riaditeľ agentúry Černobyľ Tour a člen rady štátnej agentúry pre správu uzavretej zóny Jaroslav Jemeľjanenko. Podľa neho k nemu došlo tak, že vietor rozdúchal ohniská tlenia do otvoreného ohňa. Následné snahy o likvidáciu ohňa zo vzduchu sťažil silný vietor.

Požiare vypukli 4. apríla a podarilo sa ich dostať pod kontrolu 14. apríla aj vďaka dažďu. Situácia však bola veľmi vážna, keďže oheň dosiahol mesto Pripiať a priblížil sa k viacerým objektom v uzavretej zóne vrátane skladísk jadrového odpadu a k novému sarkofágu nad havarovanou elektrárňou. Po uhasení požiaru zostalo na mieste niekoľko ohnísk tlenia.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )