Foto: wikimedia.org/MaxPixel

V USA sa pred viac ako rokom stratil rádioaktívny materiál. Dodnes nikto netuší, kde vlastne je.

Kým vláda Spojených štátov amerických na čele s prezidentom Donaldom Trumpom vo svete vyhlasuje potrebu denuklearizácie Severnej Kórey (a iných krajín), rádioaktívny materiál im na vlastnej pôde mizne priamo pred očami. Narážame pritom na incident, ktorý sa v USA odohral ešte v marci 2017. Vládnym zamestnancom vtedy v Texase niekto ukradol rádioaktívny materiál a dodnes nikto netuší kde vlastne je. 

Incident sa odohral v marci 2017 v San Antoniu v americkom štáte Texas. Do Texasu vtedy s citlivým rádioaktívnym materiálom docestovali dvaja zamestnanci vládnej agentúry Department of Energy. Z národného laboratória v Idaho prenášali do súkromného laboratória v Texase, dodnes neznáme množstvo plutónia a cézia.

Foto: Cézium (ilustračné)/Wikimedia

V San Antoniu si vládni zamestnanci prenajali hotel v blízkosti štvrte s vysokým stupňom kriminality. Z prenajatého vozidla typu SUV im niekto počas noci rádioaktívny materiál ukradol. Na mieste im ostalo len požičané vozidlo s rozbitým oknom. Zabezpečenú schránku s plutóniom a céziom však nenašli. O kontroverznom prípade v USA informovala nezisková skupina investigatívnych žurnalistov Center for Public Integrity.

Od incidentu prešiel už viac ako rok, píše sa júl 2018 a v Spojených štátoch amerických stále nikto netuší, kde sa rádioaktívny materiál nachádza. Koľko plutónia a cézia bolo vládnym zamestnancov odcudzené, dodnes presne nevieme. Podľa hovorcu Department of Energy pre britskú BBC však išlo o množstvo materiálu vo veľkosti mince, navyše s malým množstvom radiácie.

Foto: Plutónium (ilustračné)/Wikimedia

Mnohí sa však obávajú, že zmiznuté rádioaktívne materiály by mohli byť zneužité na výrobu tzv. špinavých bômb. Napriek vyjadreniu, že množstvo odcudzeného plutónia a cézia nebolo vysoké, príslušné úrady po viac ako roku netušia, kde rádioaktívny materiál skončil a nepoznajú ani to, kto ho z vládnymi zamestnancami prenajatého vozidla, odcudzil.

Pozri aj: Toto územie sa možno čoskoro stane najmladšou krajinou sveta. V referende rozhodne o nezávislosti od bývalých kolonizátorov

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články