Foto: Dar.com

Dokážete si predstaviť hotel tak veľký, že by ste sa v ňom pokojne stratili?

Na nedostatok izieb sa jednoznačne nebude môcť sťažovať hotel, ktorý otvára brány v Saudskej Arábii. Hotel sa nachádza v Mekke a ako informuje portál Dar, ide o skutočne jedinečný architektonický projekt.

Najväčší hotel v srdci Saudskej Arábie

Hotel v srdci Saudskej Arábie dostal pomenovanie Abraj Kudai a jeho obytná plocha predstavuje úctyhodných 64-tisíc metrov štvorcových. Celkovo však hotel zaberá plochu až 1 600 000 m štvorcových. Má všetko, čo si len môže návštevník počas luxusného pobytu zaželať, vrátane troch príjazdových ciest, pričom jedna z nich je súkromná. Pôvodne mal byť hotel dokončený a otvorený už v roku 2017, došlo však k finančným ťažkostiam, ktoré sa ale napokon podarilo vyriešiť. Odhaduje sa, že výstavba hotela stála 3,5 miliardy dolárov a o dizajn sa vrátane interiérov starala londýnska firma Areen Hospitality.

Foto: dar.com

10 000 izieb a 70 reštaurácií

Hotel je vystavaný z 12 veží usporiadaných do tvaru prstenca. Veže sú umiestnené na podklade tvorenom pódiom, pričom najvyššia z nich má 45 poschodí a najnižšia 30, vďaka čomu sa hostia môžu ubytovať v jednej z 10 000 izieb a najesť sa môžu až v 70 reštauráciách. Pokojne tu teda môžete bývať aj dva mesiace a každý večer sa najesť na inom mieste.

Heliporty a priestor pre kráľovskú rodinu

Súčasťou hotela je dokonca aj niekoľko heliportov na vrcholoch veží. Hotel myslel aj na najlukratívnejších hostí – 5 poschodí je totiž vyčlenených výhradne pre potreby kráľovskej rodiny. V 10 z 12 veží budú štvorhviezdičkové izby, kým dve veže budú vyhradené pre ďalších špeciálnych hostí vo forme päťhviezdičkových apartmánov.

Foto: dar.com

Núdza o hostí zrejme nebude

Hostia sa k hotelu môžu priviesť autami, helikoptérou, ale jeho súčasťou je aj autobusová stanica. Nachádza sa tu aj niekoľko parkovísk, obchodné centrum, konferenčné sály a ďalšie vymoženosti. Nájdete tu napríklad aj luxusnú tanečnú sálu, kde bude možné organizovať najrôznejšie udalosti. Ako sme spomenuli, hotel sa nachádza v Mekke, čo je najdôležitejšie pútnicke centrum islamu a každý rok ho navštívia milióny ľudí. Je teda isté, že hotel núdzu o hostí mať nebude.

Nie každý je nadšený

Ako to už býva zvykom, všetko má svoje výhody a nevýhody a aj v tomto prípade sa našli takí, ktorým sa hotel príliš nepozdáva. Ako uvádza The Guardian, Mekka by mala ostať posvätným pútnickým miestom, hotel Abraj Kudai jej však dodáva nádych Las Vegas a okrem toho, zrejme si ubytovanie v ňom mnoho pútnikov ani nebude môcť dovoliť.

dar, wikipedia, telegraph, theguardian
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )