Foto: Wolfgang Bayer (flickr.com), pixabay.com

V Prahe vznikne jedinečný ekologický blší trh, ktorý ľuďom ponúkne opotrebované veci.

Každý z nás má doma nepochybne mnoho zbytočných predmetov, ktoré skladujeme dlhé roky. Môže ísť o oblečenie, nábytok, kuchynské potreby, hry, platne, cédečká, knihy, bicykle či staršiu elektroniku. Tieto veci už síce nepotrebujeme, no niektorí ľudia by ich za pár „šupov“ ešte stále mohli využiť. A práve s touto myšlienkou sa začala pohrávať česká metropola. Výsledok je úžasný. Praha sa dočká svojho prvého stáleho ekologického „blšáku“. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vznik ekologického blšieho trhu v Prahe presadila Jana Plamínková, poradkyňa pre životné prostredie a predsedkyňa pražského politického hnutia STAN (Starostové a nezávislí). Inšpiráciu našla pri návšteve Viedne, kde podobný blší trh Tandler funguje už dlhšie. „Ide o krok v naplňovaní hesla Reduce, Re-use a Recycle. Snažíme sa o redukciu množstva odpadu rovnako ako o jeho opätovné využitie,hovorí Jana Plamínková.
Brooklyn Flea Market_0298
Projekt s názvom ReUse centrum ponúkne verejnosti najrôznejšie predmety z „druhej ruky“ za pár českých korún, ktoré však stále spĺňajú svoju funkciu a napriek tomu, že sú o niečo staršie, novému majiteľovi poslúžia čo najlepšie. Na blší trh pritom bude môcť prispieť už nepotrebnými predmetmi každý. Realizátori projektu chcú totiž trh prepojiť so zbernými dvormi, kde by zamestnanci z odpadu vyberali zachovalé kusy a zaradili by ich tým k predajným kusom. Zisk z predaja chce Praha investovať ďalej do mestského systému so správou odpadu.
a new old trumpet

Podobný projekt nie je v Českej republike novinkou. Kým v Prahe stály blší trh chýba, Brno má ten svoj už od júna 2016. Za rok na blší trh prinieslo rôzne predmety už viac ako 1000 ľudí a mestu sa tak z predaja podarilo za tento čas vyzbierať 174-tisíc českých korún. Tieto peniaze moravská metropola využila na vysadenie nových kvetinových záhonov.
Mixed Assortment

Projekt ekologického blšieho trhu sa v Prahe stretol s pozitívnymi ohlasmi verejnosti i odborníkov na ochranu životného prostredia. „Všetky takéto aktivity sú príspevkom k predchádzaniu vzniku odpadu. Z prístupu k odpadu je to ešte lepší krok ako následná recyklácia, ktorá je samozrejme taktiež veľmi dôležitá,hovorí Jan Vávra z ekologického združenia Arnika. Obyvatelia Prahy si však na eko blší trh budú musieť ešte chvíľu počkať, kým magistrát nájde na vznik centra vhodné miesto.

Pozri aj: Praha nie je len Václavák a Karlov most. Predstavujeme ti 7 miest v Prahe, ktoré musíš navštíviť, ak ťa už pamiatky omrzeli

idnes.cz
Uložiť článok

Najnovšie články