Foto: Ilustračné (Pexels)

V Petrohrade došlo k zaujímavému prírodnému úkazu.

Oblasť v okolí Petrohradu sa začiatkom týždňa premenila na nepoznanie. Po silnej búrke tu totiž vznikla miestami až 8 metrov vysoká ľadová stena, ktorá pripomína scény z obľúbeného seriálu z dielne HBO Game of Thrones. Podľa ochranárov však môže byť zaujímavý výtvor prírody nebezpečný pre práve narodené mláďatá tuleňov. 

Po silnej víkendovej búrke v oblasti Fínskeho zálivu sa v okolí Petrohradu objavil zaujímavý prírodný úkaz. V meste Zelenogorsk severozápadne od Petrohradu vyrástla ľadová stena vysoká miestami ako dvojpodlažná budova. Podobný úkaz je v západnom Rusku nevídaný, typický je skôr pre ďalekovýchodné sibírske oblasti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fiesta (@fiesta.spb),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anjey (@koanjey),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Егоршин Валентин (@egorshinvalya),

Takéto ľadové steny vznikajú na pobreží vtedy, keď na ľadovú pokrývku mora, či jazera pôsobí silný bočný vietor. Ľadové kryhy sú vtedy natláčané na pobrežie, kde sa napokon aj hromadia. Kým pre ľudí predstavujú, najmä takto koncom zimy, keď už je len otázkou času kedy sa oteplí zaujímavú atrakciu, ochranári varujú, že pre niektoré druhy zvierat, môže byť stena nebezpečná.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Наталья Думова (@_melani85),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Svetlana (@svetilnik_sh),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa vse_nichego (@_vse_nichego_),

Ochranári avizujú, že vysoká ľadová stena na pobreží Fínskeho zálivu ohrozuje práve narodené tulenie mláďatá. Tie ju totiž nedokážu prekonať a ak ostali počas búrky oddelené od svojich matiek, hrozí im bezprostredné riziko. Rovnako sú ohrozené aj tie mláďatá, ktoré ľadová stena odrezala od pevniny a oni ostali uväznené v zálive. Vysoká ľadová stena je pre ne totiž neprekonateľnou bariérou.

bbc.com
Príbehy
0
Komentovať (0)