Foto ilustračné: Unsplash.com

Medveďa sa podarilo zachytiť vďaka kamerám, ktoré boli v danej oblasti rozmiestnené.

Medveď hnedý je najrozšírenejším druhom medveďa na svete a vyskytuje sa aj na Slovensku. Tak ako v prípade iných zvierat, aj existencia medveďa hnedého je však výrazne ovplyvnená činnosťou človeka. V niektorých oblastiach po ňom preto už niet ani stopy.

Zdá sa však, že na sever Španielska sa možno medveď hnedý predsa len vrátil. Ako totiž informuje portál The Guardian, vďaka nainštalovaným kamerám sa v riedko osídlenej oblasti podarilo zachytiť medveďa hnedého prvýkrát po 150 rokoch. Zábery sa podarilo zachytiť skupinke filmárov zo spoločnosti Zeitun Films, ktorí kamery v národnom parku Invernadeiro nastražili v snahe získať zopár záberov pre pripravovaný film Montaña ou Morte (v preklade Hora alebo smrť).

Medveďa tu nik nevidel 150 rokov

Aj keď je známe, že v oblasti žijú vlky, jelene, diviaky či iná zver, medveďa tu nikto nevidel dlhých 150 rokov. Odhaduje sa, že ide o samca, ktorý môže mať 3 až 5 rokov. Miestni strážcovia parku si myslia, že medveď strávil v parku celú zimu po tom, čo sem prišiel z pohoria Sierra del Caurel. Zdá sa teda, že po viac ako storočí sa park opäť stal vhodným domovom aj pre medvede a existuje nádej, že tento medveď neostane sám, ale do oblasti ich postupne pribudne viac.

Medveď hnedý je v Španielsku chránený už od roku 1973 a úrady za posledných 20 rokov robili všetko preto, aby sa stav populácie podarilo vylepšiť. Medvede boli do oblasti Pyrenejí medzi Francúzskom a Španielskom dovezené napríklad aj zo Slovinska. Nie každý je však z medveďov nadšený. Jeden z dovezených medveďov menom Goiat už totiž napáchal nemalé škody. Farmárom v katalánskej oblasti zabil už niekoľko koní, oviec a kôz a spustošil aj včelie úle. Farmári preto úrady vyzývajú, aby medveďa premiestnili inde.

The Guardian
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )