Mysleli ste si, že územie sveta je už dávno rozdelené medzi existujúce štáty? K všeobecnému prekvapeniu sa v Európe našlo územie nikoho, kde 13. apríla český...

Mysleli ste si, že územie sveta je už dávno rozdelené medzi existujúce štáty? K všeobecnému prekvapeniu sa v Európe našlo územie nikoho, kde 13. apríla český liberálny politik Vít Jedlička vyhlásil Slobodný republiku Liberland.

liberland

Správa o vytvorení Liberlandu rýchlo obletela celý svet a vyžiadala si pozornosť svetových médií. Tento miništátik sa rozkladá na území cca 7km2 a nachádza sa na pomedzí Chorvátska a Srbska na západnej strane Dunaja (Poloha: 45° 46′ N, 18° 52′ E). Na územie si nerobilo nároky Chorvátsko ani Srbsko, čím sa vyskytla jedinečná príležitosť pre vytvorenie nového štátu.

liberland2Hlavným ideálom novovzniknutého štátu a zároveň aj jeho mottom je „ži a nechaj žiť“. Štát vznikol ako odpoveď na problémy občanov dnešných štátov s nadmerným daňovým zaťažením v kombinácií z nespravodlivým a neprehľadným hospodárením. Liberland bude vo svojom zriadení využívať prvky priamej demokracie a bude fungovať na systéme dobrovoľného platenia daní v kombinácií s ideou minimálneho štátu. Hlavným zdrojom financií štátu bude slovami Víta Jedličku predaj pozemkov. Za vzor si novovzniknutý štát berie Hongkong, Lichtenštajnsko a Monako.

Ak sa vám páčia ideály nového štátu je stále možné požiadať o občianstvo. Keďže sa jedná o tolerantnú a otvorenú spoločnosť, vyhovené by malo byť všetkým otvoreným ľuďom, ktorí v minulosti nevykonávali závažnú trestnú činnosť. Krajina zároveň odmieta aj neonacistov či komunistov.

Aká je budúcnosť Liberlandu? To je dnes ešte veľmi ťažké povedať. Vo svete si okamžite našiel mnoho prívržencov a myslím si, že takýto projekt poteší každého milovníka slobody a protivníka nezmyselnej štátnej byrokracie.

[youtube r5V-I6g7Bxw 720 410]

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )