Foto: Twitter

Zrejme išlo o obchodné plavidlo, aké poznáme len z vyobrazení na keramike.

Nový objav celkom mení naše chápanie námorníctva v starovekom svete. Týmito slovami okomentoval jedinečný nález  vedúci medzinárodného tímu archeológov. V útrobách Čierneho mora totiž objavili loď z obdobia staroveku, vo veľmi dobrom stave a s úctyhodným vekom. 2400 rokov staré plavidlo je zrejme najstarším nepoškodeným vrakom na svete. 

Má 23 metrov na dĺžku a pravdepodobne patrila antickým Grékom. Na dne Čierneho mora ležala v hĺbke 2 km približne 2400 rokov. Vďaka nedostatku kyslíka v tejto hĺbke je vrak lode vo vynikajúcom stave. Ostal sťažeň, kormidlá, lavice na palube. Prekvapení z jedinečného nálezu tak ostali aj samotní archeológovia.

Foto: Wikimedia

„Nikdy som nepovažoval za možné, že by na dne Čierneho mora, v hĺbke 2000 metrov, mohla ležať takmer neporušená loď z obdobia antiky. Tento objav celkom mení naše chápanie starovekého námorníctva“ hovorí Jon Adams, hlava medzinárodného archeologického tímu pracujúceho na projekte Black Sea Maritime Archeology Project.


Archeológovia predpokladajú, že 23 metrov dlhé plavidlo bolo pravdepodobne obchodnou loďou pochádzajúcou z antického Grécka. Podobný typ lodí mohli doposiaľ vidieť vyobrazené len na starogréckej keramike. Vďaka rádiokarbónovej metóde datovania sa tímu podarilo odhaliť, že ide o doposiaľ najstarší objavený vrak lode na svete.

Počas trojročnej misie Black Sea Maritime Archeology Project, ktorej cieľom bolo detailne preskúmať dno Čierneho mora, objavili archeológovia viac ako 60 námorných vrakov z rôznych období našej histórie. Práve plavidlo, ktoré na dne mora ležalo asi 2400 rokov však patrí k najväčším úspechom projektu.

TheGuardian
Príbehy
0
Komentovať (0)