Dáša Müllerová

Michal Blaško / / News
Situácia v strednej Európe bola v obedňajších hodinách pokojná. Tvorbe búrok zabraňovala silná vrstva CIN. Takýto trend bol predpovedaný aj do neskorších hodín, avšak...

Situácia v strednej Európe bola v obedňajších hodinách pokojná. Tvorbe búrok zabraňovala silná vrstva CIN. Takýto trend bol predpovedaný aj do neskorších hodín, avšak opak sa stal pravdou. Nie všade by však mali byť silné.

Všetko závisí od začiatku konvektívnej iniciácie, čiže začiatku tvorby búrkovej oblačnosti. V oblasti západného Slovenska, južnej Moravy a severovýchodného Rakúska bude fúkať silný južný nárazový vietor. Ten veľmi napomáha búrkam, keďže hodnoty strihu vetra sú veľmi vysoké, až okolo 40 m/s. To znamená, že každá búrka, čo sa v tejto oblasti vytvorí by mala rýchlo eskalovať do väčšieho komplexu, poprípade do búrky supercelárneho charakteru. Takéto búrky by boli sprevádzané silným nárazovým vetrom, poprípade pri supercelárnych búrkach silným krupobitím.

Toto bola predpoveď počasia podľa iMeteo.sk v popoludňajších hodinách. Vyše hodiny (momentálny čas je 21:00) sa však už v susednom Česku tvoria intenzívne búrky so supercelárnou štruktúrou. V okolí Příbramu a Plzne sa už vyskytli búrky so silným krupobitím, ktoré v Plzni rozbíjali sklá na autách.

In-počasí
In-počasí

Čas, kedy by mohli búrky doraziť aj na Slovensko, je však otázny. Pokiaľ bude vrstva CIN prekonaná tak búrky môžme čakať približne okolo 22. hodiny večer. Prvé búrky by mali doraziť na juhozápad a postupne sa presúvať na sever až severovýchod. Zároveň s touto líniou by sa na väčšine územia stredného Slovenska mala tvoriť búrková oblačnosť. Tieto búrky by už však nemali byť také výrazné, ako v Česku, avšak ich hlavnou podporou bude vlhkosť vzduchu, čo znamená že búrky budú sprevádzané najmä prívalovým dažďom.

Dáša Müllerová
Dáša Müllerová

Intenzívne búrky sa vyskytujú v Česku. Búrky majú supercelárnu štruktúru.

Situácia je však veľmi zložitá z hľadiska iniciácie búrok a všetko závisí len od času. Bližšie sa na situáciu môžeme pozrieť vďaka nasledovnej simulácii.

Postup búrok: Fialová farba – búrky, zelená farba – dážď.


zdroj: iMeteo.sk

0
Komentovať (0)