Foto: NASA's Goddard Space Flight Center

Vedci vypátrali ďalšieho vzdialeného príbuzného našej Zeme.

NASA vďaka svojmu satelitu vypátrala planétu, ktorá by potenciálne mohla hostiť život. Nachádza sa od nás približne 31 svetelných rokov a nazýva sa GJ 357 d. Vedci dali planéte prezývku super Zem, ktorá vychádza z toho, že planéta má veľmi podobné podmienky tej našej, ale je o niečo väčšia. Podľa doktorky Lisy Kaltenegger, ktorá na tomto objave pracovala, je objav naozaj významný.

Ide totiž o prvú planétu, ktorá by teoreticky mohla povoliť ľuďom prežiť na jej povrchu. Planéta bola objavná za pomoci kozmickej lode TESS, ktorá si môže hrdo pripísať zásluhy. Planéta má hustú atmosféru a to znamená, že by dokázala udržať na jej povrchu vodu za rovnakých podmienok ako na Zemi. Vedci podľa portálu LAD Bible hovoria, že akonáhle bude online potrebný teleskop, budeme môcť zistiť, či sa na planéte nachádza nejaká forma života.

Ideálne podmienky

Neďaleko idealizovanej planéty GJ 357 d sa nachádza aj jej súrodenec GJ 357 b. Tá je prezývaná ako horúca Zem a nachádza sa v neobývateľnej zóne. Super Zem je však v dostatočnej vzdialenosti od Slnka. Nie je to len o atmosfére, vode a pevnom povrchu, ale aj o teplotných podmienkach, ktoré robia z planéty ideálneho kandidáta. Druhá planéta je väčšia od Zeme o 22%, zatiaľ čo super Zem je minimálne raz tak veľká.

NASA Goddard Space Flight Center

Vedci majú nádej

Tiež sa tu nachádza GJ 357 c, no vedci veria, že táto z dvojice ďalších planét je príliš horúca na to, aby tu vznikol alebo prosperoval život. Planéta GJ 357 d je však v takzvanej obývateľnej zóne, ktorá má úplne ideálne podmienky pre život. Na povrchu planéty môže byť ešte hromada faktorov, ktoré túto teóriu vyvrátia. Avšak, len vedomosť, že by tu mohla byť voda, dáva vedcom veľkú nádej na to, aby tu pátrali po živote.

ladbible.com, nasa.gov
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )