foto: Pixabay

Michal Blaško / / News
Úrady v austrálskom štáte Queensland zrušili po protestoch domorodého obyvateľstva používanie niekoľkých historických geografických názvov, ktoré obsahovali rasistické prvky.

Zátoky, vrchy či útesy ako Nigger Creek, Mount Nigger a Niggers Bounce dostali svoje pomenovanie pred vyše 150 rokmi. Miestna vláda oficiálne zruší ich používanie v piatok a zároveň osloví tamojšie mestské rady, aby navrhli nové označenia, ktoré nebudú „rasovo necitlivé“, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na denník The Cairns Post.

Historik Ray Holyoak z Univerzity Jamesa Cooka v meste Townsville uviedol, že slovo „nigger“ (neger) bolo vždy urážlivé a jeho použitie pri názvoch geografických lokalít malo za cieľ rasisticky inzultovať pôvodné aborigénske obyvateľstvo. Zmienené názvy zaviedli prví prieskumníci a osídlenci tohto severovýchodného cípu Austrálie.

Zmeny sa budú týkať i ďalších názvov, napríklad vrchu Mount Jim Crow, ktorý je pomenovaný po tzv. zákonoch Jima Crowa, neoficiálnom označení pre rôzne nariadenia o rasovej segregácii v južných štátoch USA v rokoch 1876-1965, alebo vrchu Mount Wheeler, pomenovanom po policajnom seržantovi zodpovednom za masaker stoviek aborigénov v 19. storočí.

Geografické názvy s rasistickým podtónom alebo spojitosťou s kontroverznými osobami sa vyskytujú na celom území Austrálie. Iniciatíva prišla po spoločenskej diskusii o nahradení alebo úprave sôch anglických kolonialistov; niektorí aktivisti považujú tieto sochy za urážku pôvodného obyvateľstva krajiny.

Austrálsky premiér Malcolm Turnbull na margo týchto snáh vyhlásil: „Nesmieme klesnúť k stalinistickému cenzurovaniu histórie. Všetky tieto sochy a pamätníky sú súčasťou našich dejín a mali by sme ich rešpektovať.“

Pozri aj: Diaľnice v Česku zaplavili billboardy s ich štátnymi vlajkami. Teraz ich nikto nemôže odstrániť

TASR
0
Komentovať (0)