Foto: Chad Koczera

Matka príroda znova ukázala svoju silu a krásu. V Spojených štátoch amerických sa v Atlantickom oceáne objavil nový piesočnatý ostrov a nik nevie predpokladať, dokedy tu zostane.

Chad Koczera, 3o ročný letecký inžinier z Connecticutu, zachytil nový ostrov pomocou jeho dronu a tieto zábery uverejnil na svojom Instagrame. Odhalil tak krásy tohto pieskového útvaru, ktorý sa objavil akoby z ničoho nič. Nový piesočnatý ostrov sa nachádza neďaleko mysu Cape Point, ktorý leží na pobreží Severnej Karolíny v Atlantiku.

„Spolu s mojou snúbenicou sme prišli na toto miesto po búrke zbierať mušle, no nevedeli sme sa sem dostať autom,“ povedal Koczera pre portál IFLScience. Chad zároveň dodáva: „Vyslal som dron, aby tú oblasť skontroloval a ten spozoroval tento krásny ostrov.“

Fotografie ostrova vznikli ešte 24. mája. Chad poznamenal, že tam odvtedy neboli, no spolu so svojou nastávajúcou sem plánujú chodiť každý rok, pretože k tomuto miestu majú určitý vzťah, keďže ho Chad objavil.

Prvýkrát sa ostrov zjavil ešte v apríli, odkedy sa rozrástol. Miestni ho pomenovali „Shelly Island“, pre jeho nespočetné množstvo mušlí, ktoré sa nachádzajú v jeho okolí. „V apríli to bol ešte len malý hrbolček,“ povedala turistka Janice Regan pre The Virginian-Pilot, pričom podotkla, že názov nového ostrova vymyslel jej 11 ročný vnuk.

Cape Hatteras point and the new sandbar island #capepoint

A post shared by ???? (@chadonka) on

Úrady varujú pred nebezpečenstvom

Zdá sa, že nie je nezvyčajné, keď sa takáto masa piesku objaví. Je to preto, lebo južný Labradorský prúd zasahuje do teplejšieho Golfského a drsné vody a búrky môžu spôsobiť dramatické zmeny, narúšať pláže a prinášať nové sedimenty. Chad zachytil aj búrku deň predtým, ako sa ostrov objavil a preto sa domnieva, že to môže byť dôvod jeho vzniku. Ostrov tejto veľkosti je ale dosť nezvyčajný. Odhaduje sa, že je dlhý približne 1 a pol kilometra a široký ako aspoň tri futbalové ihriská.

Medzi Cape Point a Shelly Island je ale silný spätný prúd, a preto dostať sa na toto miesto nie je až také jednoduché. Okrem toho tu na návštevníkov číha nebezpečenstvo v podobe vyplavených rybárskych háčikov či rybích kostí. Idylický výlet, ako sa zdá, to teda nebude. Miestne úrady varovali návštevníkov aj pred žralokmi a prúdmi, ktoré sú typické pre túto oblasť. Bezpečnosť je teda ohrozená a ľudia by si mali rozmyslieť či danú oblasť naozaj chcú navštíviť a podstúpiť tieto riziká.

Chad Koczera

Nedá sa presne určiť, ako dlho tu tento nový ostrov pobudne. Vplývajú na neho neustále meniace sa podmienky. Napriek všetkým nástrahám je tento ostrovček zaujímavý a nám neostáva nič iné, len sa kochať jeho krásou dovtedy, kým zase nezmizne.

Pozri aj: Taal: Jazero na ostrove s ostrovom, v ktorého strede nájdete jazero s ostrovom

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )