viralthread.com

Po Newtonovi, Einsteinovi a ich teóriách ohľadom gravitácie teraz prichádza na scénu svetovo uznávaný fyzik Erik Verlinde a ten ukazuje, že fyzika a gravitácia možno nie je to, čo sme si doteraz mysleli. Budú sa musieť prepisovať učebnice fyziky?

Ako všetci vieme, gravitáciu objavil Sir Isaac Newton, keď mu jablko spadlo na hlavu a toto jablko započalo obdobie modernej fyziky. Dobre, možno je to trošku zjednodušené, ale v podstate je to tak. Isaac Newton vytvoril základy fyziky akú poznáme dnes. No vzhľadom k tomu, že legenda o jablku je nepravdivá, tak možno aj jeho teória nemusí byť pravdivá tiež. To samozrejme netvrdíme my, ale uznávaný holandský profesor Erik Verlinde z univerzity v Amsterdame.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa Verlindeho Newtonov druhý gravitačný zákon, ktorý opisuje jav padajúceho jablka (alebo tiež prečo satelity ostávajú na obežnej dráhe Zeme) pracuje s predpokladom existencie temnej hmoty, aj keď v Newtonovej dobe sa o nej ešte neuvažovalo.

Erik Verlinde, profesor teoterickej fyziky však vysvetľuje gravitáciu aj bez tmavej hmoty, ktorú nevieme nijako identifikovať, neovplyvňuje nás, no napriek tomu je nej vo vesmíre až 80%. Verlinde tvrdí, že gravitácia nie je základná prírodná sila, ale že ju môžeme odvodiť zo správania malých častí bez toho, aby medzi nimi vôbec nejaká sila pôsobila.

ytimg.com
ytimg.com

Podľa neho teda gravitácia nie je to, čo tvrdil Newton, ani čo tvrdil Einstein, ale že je to jav spôsobený subatomárnymi časticami vo vesmíre a javmi, ktoré medzi nimi nastávajú. Táto teória je v počiatočných fázach výskumu, no Verlinde verí, že je správna.

Jeho teória gravitácie však potrebuje nové prístupy, keďže sa nezhoduje s kvantovou fyzikou. Avšak mnohých teoretických fyzikov Verlindeho názor zaujal, keďže v tomto obore patrí medzi svetové špičky.

Mnohí teoretickí fyzici rovnako ako ja pracujú na revízii teórie a dosiahli už veľké pokroky. Je možné že stojíme na pokraji novej vedeckej revolúcie, ktorá radikálne zmení naše názory na samotnú povahu vesmíru, času a gravitácie.“ tvrdí Verlinde.

weknowyourdreams.com
weknowyourdreams.com

Časom uvidíme, či táto nová teória o gravitácií je správna a či sa budú dejiny fyziky zásadne prepisovať. No je to možné. Pravdou je, že základné prístupy fyziky niekedy nedokážu dobre vysvetliť javy, ktoré sú pozorované v ďalekom vesmíre, či pri alebo rovno v čiernych dierach. Je tu teda priestor na to, aby sa fyzika opäť posunula ďalej a Verlinde sa tak môže zaradiť medzi velikánov fyziky ako Newton či Einstein. Ale to ukáže až čas.

interez.sk (mmm), viralthread.com
Uložiť článok

Najnovšie články