Michal Blaško / / Série
Na rozdiel od mnohých televíznych a filmových vyobrazení kómy je tento stav skutočne závažný a môže mať dlhodobé účinky. Väčšina kóm netrvá viac ako niekoľko týždňov,...

Na rozdiel od mnohých televíznych a filmových vyobrazení kómy je tento stav skutočne závažný a môže mať dlhodobé účinky. Väčšina kóm netrvá viac ako niekoľko týždňov, ale existujú ľudia, ktorí sa v kóme „zasekli“ na mesiace či roky. Pravdou je, že čím je človek dlhšie v kóme, tým je menšia šanca, že sa ešte vôbec prebudí. Kým čas strávený v kóme sa môže podstatne líšiť, príbehy týchto ľudí, ktorí sa z kómy prebrali, sú pozoruhodné.

Sam Carter – Prebudenie hudbou

Sam Carter

V roku 2008, 60 ročný dôchodca Sam Carter upadol do kómy po ťažkej anémii. Tento stav nastane vtedy, keď počet červených krviniek u človeka je príliš nízky alebo vtedy, ak v krvi chýba hemoglobín. V anglickom meste Staffordshire bol Carter v kóme počas troch dní a na prebudenie mu dávali iba 30% šancu. Doktor jeho manželke navrhol, aby mu zahrala nejakú hudbu. Jeho žena dostala sadu slúchadiel a nasadila ich svojmu manželovi. Hudba, ktorá hrala bola klasika od Rolling Stones. Napodiv, keď hrala hudba, Sam zrazu otvoril oči. Hovorí, že hudba mu dala novú energiu a dostala ho z kómy. Z tohto stavu si síce veľa nepamätá, avšak hranú pieseň si pamätá veľmi dobre. Táto pieseň mala pre neho osobitný význam – bol to prvý singel, ktorý si ako 17 ročný chlapec kúpil. Sam povedal, že to bola energia, ktorú potreboval na prebudenie sa.

Sarah Thomson – Cestovanie v čase

Sarah Thomson

Na začiatku roka 2012 sa 32 ročnej Sarah Thomson dostala do mozgu krvná zrazenina, ktorej výsledkom bolo, že Sarah bola v kóme desať dní. Keď sa prebudila, myslela si, že je rok 1998. Stále bola v tom, že jej obľúbená skupina Spice Girls stále spievajú spolu a taktiež nevedela, že Michael Jackson je už mŕtvy. Čo však bolo horšie, nespoznala ani svoje deti, ani svojho manžela. V roku 1998 totiž Sarah porodila ešte len svojho prvorodeného syna a stále bola so svojím ex. Takže keď k nej prišli jej deti, Sarah očakávala, že jej najstarší syn bude ešte bábätkom. Avšak jej syn mal už 14 rokov. Jej zvyšné dve deti si už nepamätala vôbec. Pokiaľ išlo o jej manžela, Sarah si myslela, že je to niekto, kto pracuje v nemocnici. Mimo nemocnice sa potom Sarah správala ako tínedžer. Mala záchvaty hnevu a tak trochu bola aj rebel. Počúvala hlasnú, rockovú hudbu a zafarbila si vlasy na divoké farby. Neskôr však povedala, že jej to síce trochu trvalo, ale že si znova dáva svoj život dokopy a dokonca sa znova zamilovala do svojho manžela.

Jarrett Carland – Hudobná terapia

Jarrett Carland

16. augusta 2009 mal 17 ročný Jarrett Carland a jeho najlepší priateľ vážnu autonehodu. Jeho priateľ bol okamžite mŕtvy, ale Jarrett prežil – dostal sa však do trvalého vegetatívneho stavu. Lekári vraveli, že šanca, že sa už nikdy neprebudí je vysoká. Jarrett však podstúpil terapiu a časť tejto terapie tvorilo počúvanie hudby. V stacionári, kde Jarrett býval, ostatní pacienti počúvali jemné a pomalé piesne, ale rodičia Jarretta mu vrieskali hudobnú country legendu – Charlieho Danielsa, konkrétne jeho obľúbenú pieseň. Potom, čo Jarrett ležal v kóme štyri mesiace, reakcia country piesne nenechala na seba dlho čakať a Jarrett sa napokon prebral z kómy. O šesť mesiacov neskôr sa Jarrett na hudobnom festivale stretol práve s tým mužom, ktorý mu v kóme pomohol – s Charliem Danielsom. Jarrettova rodina hovorí, že očakávajú chlapcovo úplné uzdravenie.

Terry Wallis – Náhle prebudenie po dlhom čase

Terry Wallis

V júli 1984 mal 17 ročný Terry Wallis a jeho priateľ  hroznú autonehodu po tom, čo sa ich vozidlo ponorilo do vody. Jeho priateľ zahynul, ale Terryho na druhý deň našli a ocitol sa v kóme. Jeho rodina vrátane jeho manželky a šesť týždňovej dcéry sa o neho starali neuveriteľných 19 rokov! Trvalo to až do 11. júna 2003, keď Terry začal rozprávať. Prvú vec, ktorú povedal bola „mama“ po tom, čo svoju mamu skutočne uvidel. Po tom nasledovali slová ako „Pepsi“ a „mlieko“, ale napokon sa dostal do bodu, keď začal hovoriť plynulé vety. Jeho spomienky boli dobré, ale vôbec nevedel koľko času už uplynulo a tak to bolo veľmi ťažké uvedomiť si, že je už rok 2003. V posledných 19 rokoch sa predsa toho toľko zmenilo! Pre Terryho bol stále prezidentom Ronald Reagan, avšak po jeho prebudení bol už druhýkrát zvolený Bush. Zmeškal Clintonovu vládu, zmeškal útok na dvojičky a tiež nasledujúcu vojnu v Iraku. Terry bol síce od nehody ochrnutý, ale rozprával v celku premyslene a v celých vetách. Doktori si nie sú istí, prečo sa Terry prebudil, ale dosť sa tým zaoberali práve vďaka jeho jedinečnému príbehu. Veria totiž, že v priebehu 19-tich rokov sa Terryho mozog akoby znova sám zapojil. A keď tam už tých pripojení bolo dosť, Terry sa náhle prebudil.Komentovať (0)