Foto: Library of Congress

Vojna vyvoláva v ľuďoch to najhoršie no zároveň i najlepšie.

Máločo je horšie, ako nezmyselná vojna, no práve v tých najťažších chvíľach človek neraz spozná tých, ktorí sú ochotní podať pomocnú ruku, preukázať nesmierny súcit a lásku. Jednou z takých výnimočných osôb bola aj žena menom Anna Coleman Watts Ladd. Pôsobila ako americká sochárka no v roku 1917 sa s manželom presťahovala do Francúzska, kde zmenila životy mnohým.

Práve vo Francúzsku totiž spoznala sochára Francisa Derwenta Wooda. Francis bol majiteľom obchodu s názvom „Tin Noses Shop“, kde vyrábal na mieru „šité“ protézy pre vojakov ťažko ranených v boji. Tváre vojakov boli neraz zdeformované na nepoznanie a zdalo sa, že ich život je v troskách, ľudia sa ich totiž stránili, nevedeli si nájsť zamestnanie ani priateľov. Francis však vyrábal masky, ktoré im dali šancu na nový život.

Foto: Library of Congress
Foto: Library of Congress

Sochár bol pre Annu nesmiernou inšpiráciou a rozhodla sa, že bude raneným vojakom pomáhať rovnakým spôsobom, ako on a otvorila si vlastný obchod, kde vyrábala pre vojakov so zdeformovanými tvárami masky. Vďaka nim mohli žiť aspoň o niečo normálnejším životom a vyjsť do ulíc bez toho, aby pred nimi deti utekali a ľudia bočili preč. Akoby toho nebolo málo, vojakov netrápili len spomienky na vojnu ale aj strach z toho, ako ich budú ľudia s poranením vnímať.

Foto: Library of Congress
Foto: Library of Congress
Foto: Library of Congress

Mnohí vojaci boli následkami poranení zmenení do takej miery, že im hrozilo, že prežijú zvyšok života v izolácii. Anna však bola nesmierne talentovanou sochárkou a mimoriadne dobrosrdečnou ženou. Jej diela boli neraz na nerozoznanie od skutočnej tváre a znamenali záchranu a nádej. Za svoju prácu a snahu pomôcť tým, ktorí to v tých časoch najviac potrebovali, dostala Anna v roku 1932 dokonca aj čestné ocenenie.

Foto: Library of Congress
Foto: Library of Congress
Foto: Library of Congress

Keď jej príbeh nedávno vyplával na povrch a začal kolovať internetom, ľudia boli vskutku ohromení. Prísť o tvár totiž neznamená len zmenu výzoru, vážne ohrozená je aj identita a psychické zdravie jedinca. Mnohí pred jej talentom snímajú klobúky a prirovnávajú jej diela k protézam modernej doby. Na vytvorenie masiek a protéz, aké vyrábala Anna, totiž treba nie len nesmiernu dávku talentu, ale aj poznatky z oblasti medicíny a trpezlivosť.

Pozri aj: Spadol z oblakov. Fotografia chlapca padajúceho z lietadla, obletela celý svet, tu je jej príbeh

boredpanda, Library of Congress
Uložiť článok

Najnovšie články