Aj takto to bude počas nedele vyzerať na našej oblohe v niektorých kútoch sveta. Foto: TASR/AP (Sinan Hussain)

Najbližší víkend nás čaká pútavé vesmírne divadlo.

Vesmír ľudstvo fascinuje už od nepamäti a aj v dnešnej dobe plnej moderných výdobytkov nás dokáže dianie v ňom nemálo nadchnúť. Tajomstvá vesmíru často odhaľujú len tí najpovolanejší, no najbližší víkend ich budete môcť preskúmať aj vy. Vesmír si totiž pre pozemšťanov prichystal ďalšie veľkolepé vesmírne divadlo – prstencové zatmenie Slnka.

Na úvod ale treba ozrejmiť, že aj keď prstencové zatmenie počas najbližšieho víkendu nastane, nebude viditeľné zo všetkých kútov sveta. Najviac si ho užijú najmä obyvatelia Afriky, Ázie a  Tichomoria. 21. júna 2020 sa však aj z územia Slovenska oplatí uprieť zrak k oblohe, aj keď pôjde o poznanie „horšie“ vesmírne divadelné predstavenie ako v iných kútoch sveta.

Mesiac sa vzdiali od Zeme a zatieni Slnko

Ako informuje web Science Alert, už túto nedeľu pozorovateľov na Zemi uchváti fenomén prstencového zatmenia Slnka. Tento jav nastáva, keď sa Mesiac od Zeme vzdiali najviac na svojej obežnej dráhe, a preto sa zdá byť na oblohe menší ako Slnko. Nezakryje však celú jeho plochu a namiesto našej hviezdy tak na oblohe uvidíme veľký ohnivý kruh.

Vesmírna agentúra NASA pri tejto príležitosti tiež zverejnila video, ako to bude na oblohe počas nedele na niektorých miestach našej planéty vyzerať.

Na Slovensku len vo veľmi malej fáze

Zatmenia Slnka nie sú neobvyklým javom a dejú sa pomerne často. Posledné prstencové zatmenie Slnka sme mohli zo Zeme pozorovať koncom minulého roka. Tento rok by nás podľa informácií webu IFL Science malo čakať ešte jedno zatmenie Slnka. To najbližšie je však zaujímavé aj tým, že sa udeje len deň po letnom slnovrate. Najlepšie pozorovacie podmienky budú najskôr v strednej Afrike, následne na Arabskom polostrove, v Indii, Číne, na Taiwane a nakoniec si ho užijú v Tichomorí.

Čiastočné zatmenie Slnka bude možné v nedeľu pozorovať naprieč zvyškom Afriky, v Ázii, Južnej a východnej Európe a na severe Austrálie. Na Slovensku bude navyše nedeľné zatmenie viditeľné len vo veľmi malej fáze, preto si na lepšie pozorovacie podmienky tohto vesmírneho úkazu (v akejkoľvek podobe) budeme musieť ešte počkať. Najbližšie zatmenie Slnka nás podľa IFL Science čaká tento rok ešte 15. decembra. Najlepšie viditeľné a pozorovateľné bude z územia Južnej Ameriky.

Ďalšie prstencové zatmenie však bude aj o rok. 10. júna 2021 si ho zas najviac užijú obyvatelia Kanady v Ontariu a Quebecu, viditeľné bude aj z okolia Severného pólu či na Čukotke.

0
Uložiť článok
Komentovať