pixabay.com

Dnes večer nás opäť čaká nebeské divadlo v hlavnej úlohe s Mesiacom. Bude najväčší a najjasnejší, aký ste ho kedy mohli vidieť, preto by ste si túto nádheru rozhodne nemali nechať ujsť.

Možno ste si už aj včera všimli, že Mesiac je akýsi väčší a svetlejší. Ak ste si povedali, že to sa vám len zdá, nebolo to tak. Mesiac je práve teraz k Zemi najbližšie za posledných 68 rokov. Ak sa pozriete dnes večer na Mesiac, tak bude o 14% väčší a o 30% žiarivejší ako zvyčajne. A to si rozhodne nemôžete nechať ujsť. 

Pozorovanie Mesiaca bude samozrejme možné voľným okom, no bude lepšie, ak sa vzdialite od rušných mesta do lokalít, kde nie je toľko svetelného smogu. Aby ste si všimli jeho zväčšenie oproti normálu, je ideálne pozorovať Mesiac keď vychádza na horizont či keď prechádza poza stromy alebo budovy.

Mesiac obieha našu planétu po elipse. Jav, kedy sa nebeské teleso dostane najbližšie k Zemi, sa nazýva Perigeum. Mesiac tak bude od Zeme vzdialený „iba“ 357-tisíc kilometrov.

pixabay.com
pixabay.com

Ak teda chcete vidieť najväčší a najjasnejší Mesiac za posledných 70 rokov, dnes večer sa nezabudnite pozrieť na oblohu. Ak by ste predsa len zabudli, druhú šancu vidieť supermesiac budete mať už 13. decembra, avšak ten nebude taký veľký ako dnes večer. Preto by ste si dnešné večerné nebeské divadlo v hlavnej úlohe s Mesiacom rozhodne nemali nechať ujsť.

interez.sk (mmm)
Príbehy
0
Komentovať (0)