Foto: Pixabay

Nie všetky informácie, ktoré sme sa učili na škole, tak stále platia. Tu je dôkaz.

Svet sa neustále mení a mení sa aj to, čo je pravda. V minulosti, keď boli poznatky či zistenia o svete na inej úrovni ako dnes, sme sa v škole učili fakty, ktoré platili práve v tom období. Mnohé veci sa ale zmenili, i keď my sa stále domnievame že musia platiť, keďže sme sa to tak učili. Je jasné, že napríklad to, že chirurg si musí poriadne umyť ruky pred zákrokom stále platí a platiť bude ešte veľmi dlho. No iné veci sa už dávno zmenili. Čo napríklad? 

Pluto je planéta

NASA

Názory, že za planétou Urán sa nachádzajú ešte ďalšie vesmírne objekty, existovali už od 19. storočia. V roku 1930 uskutočnil 23 ročný Clyde Tombaugh úžasný objav planéty Pluto. Tá sa stala najmenšou planétou slnečnej sústavy a bola ňou od svojho objavenia až do roku 2006, kedy bola zo zoznamu planét vyradená.

 Diamant je najtvrdšia látka

Wikimedia

Diamant poznáme zo školy a z Mohsovej stupnice tvrdosti ako najtvrdší minerál. Avšak existujú až dve ďalšie látky, ktoré sú tvrdšie. Jedným z nich je materiál s názvom Lonsdaleite a druhým je kubický nitrid bóru. Bohužiaľ, obidve tieto látky sú nezvyčajné a pomerne nestabilné v prírode.

Salemské čarodejnice boli upálené

Wikimedia

Kruté procesy s čarodejnicami boli typické najmä pre stredovekú Európu a neobchádzali ani naše územie. Avšak proces s čarodejnicami zo Salemu je výnimočný práve v tom, že sa odohral v Amerike, kde takéto procesy neboli bežné. Skupina dospievajúcich dievčat dostávala čudesné záchvaty a obvinili niekoľko žien, že tie im záchvaty spôsobujú. Nastal tak proces, pri ktorom bola obvinená majiteľka hostinca. Následne boli obvinené ďalšie ženy. Aj keď vo filmových spracovaniach býva zobrazená poprava týchto žien upálením – typickým spôsobom likvidácie čarodejníc v Európe, v skutočnosti boli tieto „čarodejnice“ popravené obesením.

Izraelskí otroci postavili pyramídy

Robert Johnson / Business Insider

Mnohé filmy, no aj staré domnienky historikov tvrdia, že egyptské pyramídy postavili otroci. Avšak nové poznatky s istotou tvrdia, že pyramídy stavali najmä Egypťania samotní, neboli to otroci a za stavbu dostávali mzdu. Pravdou ale je, že na stavbe pracovali najmä chudobní Egypťania. Na stavbe boli rešpektovaní a v prípade, že došlo k úmrtiu, boli pochovávaní v kryptách v blízkosti pyramíd ako poctu, že zomreli pri výstavbe hrobu pre faraóna. Takú poctu by otrokom nikdy neprejavili.

Poskladať papier viac ako sedemkrát je nemožné

Pixabay

To si môžete vyskúšať aj doma, aj keď sme presvedčení, že rekord asi ťažko prekonáte. Pri prekladaní papiera rastie exponenciálne jeho hrúbka, a tak preložiť papier viac ako sedemkrát je pomerne náročné. Avšak pokusy s obrovskými rolkami toaletného papiera ukázali, že v prípade, ak máte dlhý kus papiera, ktorý je ešte dostatočne tenký a jemný, môžete tak dosiahnuť aj viac preložení. Súčasný rekord v preložení papiera je až 13 krát.

Veľký čínsky múr je ako jediná stavba viditeľná z vesmíru

NASA

Veľký čínsky múr nie je jediná stavba, ktorú je možno vidieť z vesmíru. Na druhej strane, ani čínsky múr nie je vždy jednoduché vzhliadnuť. To priznal aj prvý čínsky kozmonaut vo vesmíre, ktorý povedal, že múr nevidel. Avšak v prípade, že sú dobre pozorovacie podmienky, je možné múr, ako aj iné stavby ako sú priehrady, nádrže, mestá, letiská či mosty pozorovať aj z vesmíru.

Existujú tri (päť) rozdelení živých organizmov

Flickr / Tony Higsett

V škole nás učili, že živé organizmy sú rastliny, živočíchy a baktérie (podľa Monera) a tie sú ešte doplnené hubami a prvokmi. Avšak rozdelení živých organizmov je oveľa viac, a tak sa v súčasnosti nedá jednoznačne tvrdiť, že ich je len päť. Najnovšie rozdelenia zahrňujú okrem vymenovaných, tiež Eukaryoty, Chromisty alebo Eubaktérie. Klasifikácia sa značne líši a často sa delí aj na tzv. ríše či impériá a jednotlivé krajiny si tieto rozdelenia upravujú podľa svojich štandardov.

Pozri aj: Mýty a tvrdenia o Slovensku: Dokážete určiť, ktoré z nasledujúcich výrokov sú pravdivé, a ktoré naopak nie?

interez.sk (mmm), businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články