Foto: CC Flickr (saumotions)

Ľuboš Belko / / Série
V roku 2005 nebol v celom Texase, dokonca ani v hlavnom meste Austine, jediný obchod Prada.

Bolo naozaj prekvapivé, keď 1. októbra 2005 vyrástol uprostred púšte malý butik Prada, ktorý bol plne zariadený a dokonca sa v jeho interiéri nachádzal aj sortiment. Jediné, čo chýbalo boli vstupné dvere a personál. Táto konštrukcia bola v skutočnosti umeleckou satirou. Sortiment, ktorý sa v obchode nachádzal poskytla škandinávskym umelcom, ktorí za týmto projektom stáli, samotná Miuccia Prada. Zároveň im aj dala povolenie na využitie loga Prada.

Táto umelecká inštalácia nesie názov Prada Marfa. Teda po názve značky a najbližšie stojaceho mesta. „Projekt bol mienený ako kritika obchodu s luxusným tovarom. Prada v skutočnosti sympatizovala s myšlienkou, že by sa mala stať obeťou kritiky,“ povedal umelec Michael Elmgreen. Prada Marfa je súčasťou miestne špecifického umenia alebo inštalácie in situ, čo je umelecká inštalácia, ktorá svojou lokalitou hovorí súčasť svojho posolstva. Lokalita je tak rovnako dôležitá, ak nie dôležitejšia, ako samotné dielo.

Untitled

Umelci, ktorí za touto inštaláciou stoja, nikdy nemali v pláne dielo udržiavať. Tak môže byť zničené, opotrebované a zapadnuté prachom. Týmto spôsobom kritizuje kultúru spotrebiteľov a „nepriepustnosť módy“. Nie všetci Texasania sa však s touto inštaláciou stotožňujú. A nie všetci jej rozumejú. To dokazuje fakt, že len pár dní po jej dokončení sa sem vlámali vandali a ukradli produkty od Prady. Napriek tomu, že umelci svoju inštaláciu nechceli udržiavať, museli sa sem vrátiť, opraviť škody, priniesť nové produkty od Prady a nainštalovať sem systém, ktorý upozorní miestnu políciu, ak by sa sem chcel opäť niekto vlámať.

Prada - Marfa

Od roku 2005 však uplynulo veľa času a odvtedy sa falošný butik Prada Marfa stal známou turistickou atrakciou. A to najmä pre svoju jedinečnosť a unikátnu atmosféru. Návštevníci tu často po sebe zanechávajú vizitky, na znak toho, že tu boli. Butik zostal dlho nedotknutý, no v roku 2014 sa opäť stal obeťou vandalizmu. skončil prefarbený namodro a zdobili ho nápisy TOMS Marfa (značka topánok).

Untitled

TOMS Marfa prinesie americkým spotrebiteľom ešte väčšiu inšpiráciu v porovnaní k rozvojovým národom zmietaných korupciou. Kupujete topánky TOMS, uctievate Ježiša Krista a vpúšťajte do vášho srdca jeho biele ja. Boh vám pomáhaj, inak zhoríte v pekle. Privítajte svoj koniec,“ písalo sa na odkaze, ktorý páchateľ pri svojom vyčíňaní zanechal. Polícia nakoniec vypátrala 32 ročného muža, ktorý bol za škody zodpovedný. Bol donútený zaplatiť pokutu v hodnote 1000 dolárov a 10 000 dolárov ako náhradu škôd umelcom, ktorí opäť museli prísť a svoje dielo opraviť.

Prada horizon

Po trinástich rokoch od svojho vzniku Prada Marfa stále stojí uprostred púšte, niekoľkokrát spustošená a opravená. Pomaly sa stáva súčasťou ničoho, kde stojí a plní si svoj umelecký zámer.

Pozri aj: Úbohé polárne líšky sú hanbou módneho priemyslu. Trpia a umierajú, aby sa mohli vyrobiť kožuchy v hodnote miliónov eur

all-that-is-interesting.com
0
Komentovať (0)