Foto: SITA/AP

Kabína lanovky sa rútila dole svahom, nakoniec vrazila do stromov.

Kabína lanovky vezúca návštevníkov na vrchol hory Mottarone, odkiaľ je výhľad na malebné severotalianske jazero Lago Maggiore spadla 23. mája z nosného lana a skĺzla dolu svahom. Počet mŕtvych je 14, jediným preživším je malý chlapec, ktorý prišiel o celú svoju rodinu.

Kabína lanovky sa zrútila neďaleko vrcholu hory Mottarone nad mestečkom Stresa, ktoré sa nachádza na pobreží jazera. Starostka mestečka Stresa Marcella Severinová uviedla, že zrejme sa pretrhlo nosné lano a kabínka padala, až kým nenarazila na stĺp, a potom sa zrútila na zem. V tom bode sa kabína “dva-, trikrát prevrátila a vrazila do stromov”, dodala starostka. Niektorí z tých ľudí, čo zahynuli, vypadli z kabíny.

Desivé video

Včera uniklo video z bezpečnostných kamier, ktoré celú situáciu zachytilo, informujú TV Noviny. Kabína už bola takmer na vrchole, ľudia mohli o pár sekúnd vystupovať, keď sa niečo pokazilo. Prudko sa začala vracať naspäť a na konci došlo k tragédii. Na videu je vidieť aj druhú kameru, ktorá zachytáva panickú reakciu muža, ktorý sa nachádzal na vrchole a chystal sa privítať návštevníkov.

Najhoršia tragédia od roku 1998

V čase pádu z nosného lana bola kabína obzvlášť vysoko nad zemou, uviedol hovorca alpskej záchrannej služby Walter Milan. Ministerstvo infraštruktúry oznámilo, že k nehode došlo okolo 12.30 h, keď bola kabína asi 100 metrov od vrcholu, pred posledných stĺpom (pylónom). Podľa médií kabína padala 15 metrov.

Hovorca ešte povedal, že mnoho rodín sa zrejme vydalo na horu preto, že po mesiacoch obmedzení bola slnečná nedeľa. Premiér Mario Draghi vyjadril sústrasť rodinám obetí. Zrejme ide o najhoršiu taliansku katastrofu s kabínou od roku 1998, keď nízko letiace americké vojenské lietadlo preseklo lano lyžiarskej lanovky v turistickom stredisku Cavalese v horskom masíve Dolomity a zahynulo 20 ľudí.

Foto: Facebook/Lorenzo Tosa/SITA/AP

Talianska vláda oznámila zriadenie komisie, ktorá bude vyšetrovať nedeľnú katastrofu. Tá zrejme znovu vyvolá otázky o kvalite a bezpečnosti talianskej dopravnej infraštruktúry.

Päťročného chlapca Eitana Birana premiestnili krátko po nehode z jednotky intenzívnej starostlivosti na bežné oddelenie, nedávno bol prepustený. Eitan pri nehode prišiel o oboch rodičov, mladšieho brata i prastarých rodičov. Rodina pochádzala z Izraela a do Talianska sa podľa tamojších médií presťahovali v roku 2018.

0
Uložiť článok
Komentovať