mojandroid.sk

Umelá inteligencia dosiahla ďalší významný miľník. Neurónové siete dokázali medzi sebou komunikovať tak, že si správy sami zakódovali, aby ich nemohol prečítať každý. Vedci si nie sú istí, ako to urobili.

Umelá inteligencia vyvíjaná Googlom s názvom Google Brain zvládla úlohu, ktorá prekvapila aj samotných vedcov. Vytvorila si vlastnú šifru, ktorou komunikovala s ostatnými neurónovými sieťami. Dve neurónové siete tak dokázali medzi sebou šifrovane komunikovať bez toho, aby to dokázala tretia sieť rozoznať. 

Tri vybrané neurónové siete – Alice, Bob a Eve začali medzi sebou komunikovať pomocou šifier. Vlastne medzi sebou začali komunikovať len Alice a Bob, pričom Eve sa snažila ich komunikáciu narušiť. Alice najprv posielala klasickú textovú správu a zašifrovala ju tak, aby ju dokázal prečítať iba Bob. Do tejto komunikácie však vstúpila Eve, ktorá spočiatku túto komunikáciu dokázala bez väčších problémov prečítať. Po 15-tisíc pokusoch sa však ich šifrovanie zdokonalilo do takej miery, že Eve už mala s dekódovaním správy zásadný problém. Správa mala pritom iba 16 bitov, pričom každý bit obsahoval iba jednotku alebo nulu. Eve dokázala nakoniec rozlúštiť iba 50% znakov, čo znamená, že iba hádala.

searchengineland.com
searchengineland.com

Asi najcennejšie na tom všetkom je, že neurónové siete celý proces zdokonalenia šifrovania vykonali samé. Vedci vlastne ani nevedia aký druh šifrovania siete použili. Pravdepodobne však ide o jednoduché šifrovanie, teda oveľa jednoduchšie ako v súčasnosti na zabezpečenie používajú ľudia.

Aj keď šifrovanie nebolo dokonalé, stále ide o veľmi zaujímavý a fascinujúci experiment. Ukazuje na to, že umelá inteligencia si dokáže sama poradiť s problémom, ktorý sa vyskytne a aktívne hľadá spôsoby, ako tento problém eliminovať. Ak sa obávate, či niečo takéto v budúcnosti neprerastie do nadvlády strojov, môžete pokojne spávať. Aj keď sú neurónové siete v niektorých krokoch samostatné, nedokázali by však fungovať bez aktívnych zásahov vedcov. Aspoň nateraz.

interez.sk (mmm), mojandroid.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)