Passivdom

Ukrajinský startup Passivdom prichádza s myšlienkou prenosného domu, ktorý takmer celý postaví 3D tlačiareň. Cena týchto domov začína na 32 tisíc dolárov.

Stavanie domu je činnosť, ktorá je časovo aj finančne náročná a množstvo stavebných firiem využíva moderné technológie, ako napríklad 3D tlačiarne pri výstavbe domov. Ukrajinský startup Passivdom sa rozhodol túto myšlienku posunúť na novú úroveň a predstavil dom, ktorý je takmer celý vytlačený na 3D tlačiarni. 

Robot vytlačí steny, podlahu a strechu domu za osem hodín. Ľudská práca prichádza na rad pri montovaní okien, vodovodného potrubia a elektriny. Dokončený dom je samostatný a prenosný. Nepotrebuje sa napájať na vodovod, elektrické vedenie či odpad. Elektrickú energiu zabezpečujú solárne panely a vodu filtruje z okolitej vlhkosti (alebo sa dá doliať manuálne). Dom má takisto samostatný odpadový systém.

Passivdom
Passivdom

Podlaha, strop a približne dvadsať centimetrov hrubé steny sú vyrobené robotmi z uhlíkových vlákien a živice. Cena týchto domov začína na 31 900 dolároch pri najmenšom modeli, ktorý má viac ako 35 metrov štvorcových. Domy sa dajú objednať na ich stránke a prvé kusy budú doručené ešte tento rok.

Podľa dizajnérky Marie Sorokiny, ktorá za týmto projektom stojí, je veľkou výhodou týchto domov, že sa dajú postaviť kdekoľvek a umožňujú človeku žiť v prírode mimo hluku miest.

Passivdom
Passivdom
Passivdom
Passivdom
Passivdom
Passivdom
Passivdom
Passivdom
Passivdom
Passivdom
Passivdom
Passivdom

Tento projekt možno naštartuje novú éru toho, ako budú vyzerať domy v budúcnosti. Vedeli by ste si predstaviť, že by dom, pozostávajúci len z jednej miestnosti bol vaším obydlím?

Pozri aj: Tento muž žije v lietadle uprostred lesa. Nahliadnite dnu a dokáže vám, že má všetko, čo potrebuje

interez.sk (Martin Majdák) businessinsider.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy