Foto: digitaltrends.com

Najväčšia solárna elektráreň s výkonom až 40 MW bola práve spustená v Číne.

Čína bola dlhé roky známa pre svoj, nie veľmi prívetivý postoj k ochrane životného prostredia. Stovky tepelných elektrární chŕlili do ovzdušia tisíce ton škodlivín, čo sa začalo podpisovať na tom, že ovzdušie na mnohých miestach bolo doslova katastrofálne. To si napokon uvedomili aj čínski predstavitelia a usúdili, že tadiaľto cesta nevedie. Preto v poslednom období začala táto najľudnatejšia krajina sveta investovať obrovské finančné prostriedky do obnoviteľných a ekologických zdrojov energie. A jedným z posledných skvelých počinov, je práve vybudovanie najväčšej solárnej elektrárne na vode s ohromujúcim výkonom. 

Elektráreň je postavená pri meste Huainan, ktorému aj dodáva energiu. Táto oblasť bola v minulosti známou ťažbou uhlia. Teraz však na zatopených oblastiach postavili túto obrovskú solárnu farmu. Solárna elektráreň pritom produkuje výkon až na úrovni 40 megawattov.

Stavba solárnych panelov na vode prináša viacero výhod. Prvou je tá, že panely nezaberajú poľnohospodársku, či inú plochu. Vďaka tomu môže byť nezabraná plocha využitá na pestovanie plodín, stavbu budov alebo môže byť ponechaná len tak prírode. Druhou veľkou výhodou je práve voda, ktorá efektívne chladí solárne panely, čím im predlžuje životnosť a zvyšuje účinnosť.

Toto nie je prvý veľký solárny projekt realizovaný Čínou. Už v roku 2016 predstavila podobnú solárnu plávajúcu elektráreň, no iba z polovičným výkonom. V Číne by sme ale našli aj najväčšiu solárnu elektráreň na svete – Longyangxia Dam Solar Park. Táto elektráreň zaberá plochu takmer 26 kilometrov štvorcových. Ak si chcete pozrieť, ako vyzerajú 4 milióny solárnych panelov v tomto obrovskom solárnom parku z vesmíru, kliknite na tento článok.

Všetky tieto aktivity smerujú k tomu, aby Čína splnila svoj ambiciózny záväzok z roku 2016. V ňom sa zaviazala, že do roku 2020 zníži svoje emisie skleníkových plynov až o 20%. A vyzerá to tak, že Čína k tomuto záväzku pristupuje naozaj zodpovedne a všetci pevne veríme, že sa jej to podarí splniť. A takisto aj podvedome dúfame, že tým to neskončí a podobné zelené projekty bude Čína, no aj ostatné krajiny sveta, ďalej rozvíjať. To je totiž asi jediná a tým pádom aj najvhodnejšia cesta, ako sa vyrovnať s nepríjemnými dopadmi klimatických zmien.

Pozri aj: Bude vyrábať elektrinu pre 785.000 domácností. Holandsko otvorilo najväčšiu veternú farmu v histórii

digitaltrends.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články