NASA / Wikimedia

Čína v roku 2013 začala stavať solárny park. V súčasnosti je tam inštalovaných až štyri milióny panelov a pohľad z vesmíru na ne rozhodne stojí za to.

Čína sa chce stať svetovým lídrom vo využívaní obnoviteľnej energie. To znamená, že musí inštalovať veľké množstvo moderných technológií šetrných k životnému prostrediu, ktoré dokážu produkovať čistú energiu. A aj preto sa v Číne nachádza najväčšia solárna farma, akú môžete na svete nájsť. Jej rozmery sú tak obrovské, že je možné, pozorovať ju aj z vesmíru. Tento masívny komplex solárnych panelov ukazuje, že produkcia elektrickej energie vo veľkom meradle je možná, keď sa chce a keď sa na ňu vyčlenia dostatočné financie. 

Solárny park Longyangxia Dam je skutočne rozsiahly. Pokrýva oblasť až 26 kilometrov štvorcových a môžete tu nájsť až štyri milióny solárnych panelov, ktoré dokážu vytvoriť až 850 megawattov elektriny. To je dostatok energie na napájanie až 140 tisíc domácností.

Komplex začal vznikať v roku 2013 a na fotografiách nižšie, môžete vidieť porovnanie zo snímok NASA z obdobia pred štyroch rokov a so súčasnosti. Čína sa zaviazala, že bude investovať viac finančných prostriedkov do zelenej energie, a tak chce zastaviť rast skleníkových plynov krajiny.

Už v minulom roku Čína investovala 103 miliárd dolárov (97,2 miliardy eur) do obnoviteľných energií a v roku 2016 mala Čína v prevádzke zariadenia, ktoré produkovali až 77 gigawattov obnoviteľnej energie, čo ju vytlačilo na vrch rebríčka vo využívaní zelenej energie po bok Nemecka, Japonska či USA.

Takto vyzeral komplex Longyangxia v roku 2013 a v januári 2017

 

Nasa’s Earth Observatory
Nasa’s Earth Observatory

A síce je Longyangxia momentálne najväčší solárny park, nemusí to byť na dlho. Podľa Bloomberg už teraz vzniká komplex Ningxia v severozápadnej Číne, ktorý bude mať inštalovaný výkon až 2000 megawattov.

interez.sk (mmm), businessinsider.com, zdroj obrázkov: Nasa's Earth Observatory
Príbehy
0
Komentovať (0)