Foto: Pixabay

Matej Mensatoris / / News
V roku 2016 sa na prvých troch miestach rebríčka najvyťaženejších letísk sveta umiestnili Atlanta, Peking a Dubaj.

Ak by sa splnil zámer poľskej vlády, v neďalekej budúcnosti by mohlo byť na niektorej z popredných priečok aj nové varšavské letisko. Jeho výstavba sa plánuje 40 kilometrov na západ od hlavného mesta.

Kabinet Beaty Szydlovej schválil zámer, podľa ktorého by sa v rovinatej oblasti pri Baranowe vybudovalo letisko s kapacitou 100 miliónov osôb ročne. Toľko cestujúcich odbavila iba americká Atlanta.

Vo vládnom materiáli sa uvádza: „Naša krajina leží na križovatke hlavných trás medzi mestami Los Angeles a Tel Aviv, Viedeň a Tokio, Šanghaj a Paríž, New York a Teherán. Ústredné letisko bude môcť vďaka svojej polohe ponúknuť výhodné spojenie“.

Letisko by sa malo rozkladať na ploche 3000 hektárov. Prvé stroje by mohli začať využívať jeho pristávacie a štartovacie dráhy v roku 2027. Hodnota projektu sa teraz odhaduje na 8 miliárd eur. Lenže pri podobných projektoch sa často stáva, že sa nepodarí dodržať ani termín, ani rozpočet.

Pozri aj: Ovčie oči, živé myši a dokonca aj penis. Toto sú tie najčudnejšie veci, aké ľudia chceli prepašovať cez letisko

TASR
Komentovať (0)