earthables.com

Lucia Mužlová / / Série
Emocionálna inteligencia je významnou kvalitou tých najúspešnejších ľudí, a to práve preto, že pomáha budovať interpersonálne a sociálne vzťahy. Vedci nedávno zistili, že žiaci, ktorí dosahujú výborné výsledky, majú tiež vysokú emocionálnu inteligenciu. Čo to ale vlastne emocionálna inteligencia je?

Poznáme mnoho osobností, ktoré sa vyznačovali veľmi vysokým IQ a schopnosťou riešiť rôzne problémy úplne inak. O takýchto ľuďoch je však známe aj to, že niekde im Boh nadelil a inde im odobral. Jednoducho povedané, mnoho z týchto ľudí je síce inteligenčne úplne niekde inde ako bežný človek, no čo sa emócií a ich prejavu týka, môže byť ich prejav trochu iný. Nedávno sme vám tiež priniesli článok, v ktorom sa môžete otestovať a zistiť, či máte sklony k sadizmu.

EQ2
cliomuse.com

Psychológovia hovoria, že emocionálna inteligencia je schopnosť identifikovať, riadiť a ovládať svoje vlastné emócie a aj emócie iných. EQ – emocionálny kvocient je niečo ako slang, ktorý pochytíte na ulici. Nikdy sa ho nenaučíte z knižiek. Je to jedna zo schopností, ktorá je po celý život veľmi efektívna.

EQ3
vnmanpower.com

Zvládať a riadiť emócie. Dokážete si byť istí svojou prácou, máte svoje ciele, dokážete ich prispôsobiť a urobiť z nich flexibilné úlohy. Rýchlo sa spamätáte zo stresovej situácie a ste odolnejší. Život ide oveľa ľahšie ak máte dobrú emocionálnu inteligenciu. Ako ste na tom vy? Ste viac emocionálne inteligentní ako ostatní okolo vás? Tu sú niektoré indikátory, ktoré sú dôkazom toho, že ste.

Ste vďační za to, čo máte

Byť vďačný za to, čo už máme, nám umožňuje lepšie vytýčiť a zvládať nové ciele, ale tiež nám to pomáha zlepšovať prostredie okolo seba a byť prijateľnejším pre naše okolie.

Dokážete si uvedomiť, že nikto nie je dokonalý

Viete, že ani vy, ani nikto iný na tomto svete nie je perfektný. Všetci sme ľudské bytosti a všetci máme nedostatky, a teda niečo, čo môžeme zlepšiť. Už len to, že budete v tomto k sebe úprimní, vám pomôže lepšie zvládať situácie a nebudete mať prehnané očakávania.

Ste neustále zvedaví

Vždy hľadáte odpovede a „kŕmite“ sa novými a novými informáciami. Vaša neukojiteľná zvedavosť vám pomáha spoznávať všetko okolo seba, no aj samého seba. Ostatní vás vidia ako pozitívnu bytosť, ktorá sa o život neustále zaujíma a vedia, že u vás vždy nájdu nejaké odpovede.

Ste uvedomelí

Ste si vedomí svojich silných stránok, no rovnako aj vašich slabých stránok. Toto poznanie vám umožňuje využiť naplno čokoľvek, čo ešte zvýši vašu úspešnosť.

Ste veľmi empatickí

Vysoko emocionálne inteligentní ľudia majú tiež tendenciu byť veľmi empatickí. Ste schopní súcitiť s druhými a vo všetkom vidíte niečo pozitívne. Snažíte sa hľadať riešenia a nevyvolávať zbytočné konflikty.

Viete sa prispôsobiť zmenám

Ak sa niečo náhle zmení, viete, že vy nie ste dôvod, prečo sa to zmenilo. Dokážete sa situácii ľahko prispôsobiť a chápete, že zmena je v živote istota, ktorú prijímate s vedomím, že vám to prinesie viac príležitostí.

Viete sa o seba postarať v oboch smeroch. Aj fyzicky, aj psychicky

Viete, aké dôležité je byť v dobrom zdravotnom stave a robíte pre to veľa. Ak je v poriadku myseľ aj telo, je to jeden z najväčších úspechov v živote. O svoje telo aj dušu sa staráte tak, že si doprajete dostatok cvičenia, relaxu, zdravú stravu a vaše vzťahy s okolím sú na dobrej úrovni.

interez.sk (Lucia M.), earthables.com
Komentovať (0)