Nedávno sme vám priniesli článok o opustenom Orient Expresse. Dnes sa pozrieme na niektoré železnice, z ktorých sa postupom času stali opustené miesta, no pôsobia ešte krajším dojmom, ako keď boli ešte funkčné. Sedieť vo vagóne a pozerať sa na svet spoza okna bolo kedysi veľmi populárne. Samozrejme, bolo to ešte predtým, ako sa rozvinul dopravný priemysel ako ho poznáme dnes. Niektoré železnice sú dnes už minulosťou, a to z finančných alebo iných "praktických" dôvodov. Krásne stanice boli ponechané napospas prírode a takto vyzerajú dnes.

Stanica Zurich  – Zurich, Kalifornia

zeleznice1
homeofourfathers.com

Táto stanica bola kedysi dôležitou zastávkou pre Colorádsku železnicu. Mesto Zurich je opustené už od roku 1960 a toto kedysi priemyselné mesto je dnes už minulosťou.

Michigan Central Station – Detroit, Michigan

zeleznice2
npr.org

Po tom, čo bola v roku 1913 otvorená najväčšia železničná stanica na svete, Michigan Central Station, slúžila najmä ako depo pre vlaky, ktoré jazdili medzi jednotlivými mestami. V roku 1988 však bola zatvorená. V roku 1975 bola zaradená do Národného registra historických miest, no momentálne len ťažko odoláva vandalom a bezdomovcom. Dnes tu môžete nájsť rozbité okná, zvetrané múry a rozpadajúce sa stropy.

Opustená stanica Great Falls Electric Railroad – Washington, D.C

zeleznice3
urbanghostsmedia.com

V zalesnenej oblasti v blízkosti Washington D.C. sa nachádza opustená električková linka. Postupom času stromy túto stanicu obkolesili a vytvorili tak niečo, čo veľmi pripomína svet z rozprávky Peter Pan. Toto miesto dnes vyzerá tak, akoby tu človek ani nikdy nebol.

Vlaková stanica v Sochumi, Abcházsko

zeleznice4
urbanghostsmedia.com

Táto stanica je obkolesená vysokými stĺpmi, oblúkmi a zdobenými stropmi a nachádza sa pozdĺž Abcházskej železnice. Pôvodný plán bol prepojiť mesto Sochumi s Ruskom, no toto miesto sa v 90. rokoch stalo ohrozeným, a to práve kvôli občianskej vojne.

The Chemin de fer de Petite Ceinture – Paríž, Francúzsko

zeleznice5
manonlesko

Táto malebná železnica má už viac ako 150 rokov a čiastočne opustená bola už v roku 1934. Prvotný zámer bol prepojiť všetky hlavné parížske železničné stanice. Teraz je toto miesto opustené a známe ako jedno z posledných parížskych zelených miest, ktoré je domovom mnoho voľne žijúcich živočíchov.

Stanica Helensburgh – Austrália

zeleznice6
amazingplacesonearth.com

Stanica Helensburgh bola otvorená v roku 1889 a jej prevádzka bola ukončená len o 26 rokov neskôr. Ako môžete vidieť na obrázku, miesto je už dlho opustené, a teda sa tu v plnej sile mohla realizovať príroda. Ak by sa tu nenachádzal tento tunel, vyzeralo by to ako krásna zalesnená oblasť.

0
Uložiť článok
Komentovať