20th Television

Naprieč tromi dekádami vysielania tohto ikonického seriálu sa tvorcom podarilo vytvoriť niekoľko hrozivo presných predpovedí.

Scenáristi seriálu vysvetlili ako to v skutočnosti funguje. A aj keď by sme vás sklamali len veľmi neradi, popravde, odpoveď na túto otázku je omnoho jednoduchšia a omnoho menej okultná a konšpiračná ako by ste čakali. Stále je však veľmi pozoruhodné, ako sa tvorcom podarilo správne odhaliť  a predpovedať niekoľko významných udalostí. Či už je to zatvorenie obrieho korporátneho hračkárstva Toys R Us, Trumpova kandidatúra na prezidenta či spálenie King’s Landing v Game of Thrones.

Scenáristka Stephanie Gillis, ktorá na vývoji Simpsonovcov pravidelne spolupracuje a je manželkou producenta seriálu, Ala Jeana, povedala v rozhovore pre Radio 1 Newsbeat, ako takýto proces predpovedania vyzerá. Ide pritom o veľmi jednoduchý kľúč, ktorý nie je žiadnym tajomstvom. Keďže sa seriál, pochopiteľne, najprv píše a až potom vzniká, scenáristi si musia správne tipnúť, aké udalosti sa asi vo svete odohrajú v najbližších desiatich mesiacoch.

Záhada Trumpovej epizódy

Sme niečo ako futurológovia a snažíme sa odhadnúť, čo sa v najbližších desiatich mesiacoch stane,“ hovorí Gillis. Aj keď sa scenáristi nie vždy trafia do čierneho, stačí im len jedna mimoriadne presná predpoveď na to, aby si ju diváci všimli. Al Jean pritom už v roku 2016 odhalil, ako sa napríklad podarilo správne predpovedať Trumpovu kandidatúru na prezidenta. Keď sa scenáristi vrámci svojej satiry zamýšľali nad tým, z ktorej bizarnej celebrity urobia prezidenta, vychádzali z Trumpových tvrdení, že by zvážil kandidatúru. Toto tvrdenie pritom pochádza ešte z roku 2000.

Podľa scenáristov je teda kľúč k úspechu veľmi jednoduchý. Pokiaľ sa vytvorí dostatok predpovedí, minimálne 10% z nich sa vydarí. A publikum si všimne práve daných 10%. Epizóda, v ktorej bol vyobrazený magazín s nápisom New York, kde bola cenovka 9 dolárov, zdalo sa, akoby titulka napovedala k udalostiam z 11. septembra, ktoré sa v tom čase ešte neodohrali. V tomto prípade však išlo iba o náhodu.

unilad.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )