Huffingtonpost / Wikihow

Z čoho je vyrobená zvláštna špongia, ktorá býva súčasťou kozmetických balíčkov?

Pravdepodobne ste sa s tým stretli aj vy. Zvláštna špongia či huba, ktorá sa často nachádza ako súčasť rôznych kozmetických balíčkov s netradičným tvarom, ktorý pripomína akúsi vysušenú prerastenú uhorku, či ako neidentifikovateľný chumáč sena. Nabudúce, keď uvidíte tento predmet nazývaný lufa už ale budete vedieť o čo vlastne ide. Aj keď vyzerá ako neživý objekt to, čím si možno aj vy ošetrujete kožu, ešte pred nejakým časom rástlo a bolo to dokonca aj jedlé. O čo vlastne ide?

Možno ste si pomysleli, že táto špongia pochádza z dna morí a oceánov, podobne ako bežná prírodná špongia. Avšak lufa pochádza z rastliny, konkrétne z ide o rastlinu Luffa aegyptiaca. Jej domovom je Afrika, a často sa využíva aj ako zelenina. Niet divu, veď patrí do čeľade tekvíc a vzhľadom ale aj chuťou pripomína nám známu uhorku.

Dorastá však do oveľa väčších rozmerov ako uhorky. Kým je lufa malá, je konzumovateľná, no čím plod viac rastie, stáva sa drevitým. Takto dozretý plod sa potom spracúva vymývaním vodou a ostane z neho iba drsná štruktúra, ktorá je veľmi cenená v kozmetike pri ošetrení kože pílingom.

Lufu zoženiete vo väčšine drogérií a jej cena vôbec nie je vysoká. Je dokonca možné si ju vypestovať aj v našich podmienkach, avšak treba pamätať na to, že ako africká rastlina má rada teplé a slnečné stanoviská.

Keď teda nabudúce uvidíte túto zvláštnu špongiu, už budete vedieť, že pôvodne táto pílingová pomôcka rástla ako popínavá rastlina a dokonca sa dala aj jesť.

Pozri aj: Soaphoria: Sestry Rita a Bianka vlastnoručne vyrábajú prírodnú kozmetiku a je lepšia, ako akákoľvek v obchodoch

interez.sk (mmm), buzzfeed.com
Príbehy
0
Komentovať (0)