Nie. Nie je to tak, že je turistika nuda. Turistika je jedna z najkrajších vecí, ktorú môžete pre seba spraviť. E8 je medzinárodná európska...

Nie. Nie je to tak, že je turistika nuda. Turistika je jedna z najkrajších vecí, ktorú môžete pre seba spraviť. E8 je medzinárodná európska turistická trasa, ktorá meria 4700 km. Začína v írskom meste Cork, prechádza cez Írske more do Spojeného kráľovstva, kde pokračuje po časti Trans-Penninskej trasy naprieč krajinou.  V Európe ďalej pretína Holandsko, Nemecko, Rakúsko a nasleduje stredom Slovenska po Ceste hrdinov SNP. Po prekročení našich hraníc cesta pokračuje do Poľska, Ukrajiny, Rumunska, Bulharska a končí sa v Tureckom Istanbule. Na Ukrajine a v Rumunsku však trasa ešte nie je dokončená. Pozrite si to najkrajšie, čo cestou môžete vidieť!e8

Článok pokračuje pod videom ↓

Ostrov Dursey Írsko

e8-1
zdroj: egotrek.com

Ostrov Dursey je počiatočný bod turistickej trasy E8 a je prepojený s Írskou pevninou iba lanovkou. Zaujímavosťou je, že je to jediná lanovka v Írsku a taktiež jediná lanovka premávajúca nad morom v celej Európe. Ostrov je bez stálych obyvateľov a nenachádzajú sa na ňom žiadne obchody, krčmy ani reštaurácie, ale je tu možné prenajať si prázdninový domček.

Dunham Massey Hall vo Veľkej Británii (oblasť Veľký Manchester)

e8-2
zdroj: wiki

Táto historická budova pochádza z roku 1616, nachádza sa v anglickej obci Dunham Massey a je tu jednou z viacerých historických budov. Na juh od budovy sa nachádza park, ktorý má svoju tradíciu už od stredoveku. V parku možno natrafiť na jelene ale úžasné sú aj duby, ktoré tu rastú už od 17. storočia. Len máloktoré miesta dokážu človeku poskytnúť takéto prepojenie kultúry a prírody.

Hoek van Holland – Holandsko

e8-3
zdroj: flickr.com

Toto mesto je prvým bodom E8-čky na Európskom kontinente. Ale keďže turistika je hlavne o prírode, venujme sa okoliu tohto mesta. Aby ste videli zaujímavé pieskové duny netreba ísť ani do Afriky. Pozdĺž pobrežia sa tu totižto tiahnu prírodné pieskové duny, ktorých veľká časť je zákonom chránená.

Veterný mlyn – Holandsko

e8-4
traildino.com

Holandsko je nádherná nížinatá krajina, ktorej veľká časť sa nachádza pod úrovňou morskej hladiny. Zamýšľali ste sa niekedy prečo je v Holandsku toľko veterných mlynov? Holanďania sú totižto po celom svete známi vysušovaním mora a mokradín. Od 13. Storočia im práve veterné mlyny umožňujú vyčerpávať vodu a tak zväčšovať svoju krajinu a využiteľnú pôdu. Takto vznikajú slávne Holandské poldre.

Gejzír v Andernachu- Nemecko

e8-5
zdroj: wiki

Nachádza na sa na polostrove v Rýne a je najvyšším studeným gejzírom na celom svete. Výška dostreku je až neuveriteľných 60 metrov. Tento gejzír vznikol pri vŕtaní studne do hĺbky 350 metrov. Je poháňaný oxidom uhličitým, ktorý stúpa hore z podzemnej magmatickej komory.