Foto: Pixabay/twitter.com (Nina Ryder)

Matej Mensatoris / / Ekológia
Kanál Istanbul má byť väčší ako Bospor. Environmentalisti ale bijú na poplach.

Už v januári tohto roku ohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ambiciózny plán výstavby nového kanála. Jeho cieľom je odľahčiť stále viac vyťaženejší Bosporský prieliv. Ten je dlhý 31 kilometrov, široký až 700 metrov a je považovaný za jeden z najfrekventovanejších prieplavov sveta. V roku 2017 ním prešlo až 53 tisíc lodí. Nový kanál s názvom Kanal Istanbul, má byť samozrejme väčší ako Bospor. Sám prezident ho označuje ako šialený projekt. Na jeho realizácii to ale nič nemení. 

Čo je podľa prezidenta šialené, je ale podľa ekológov katastrofou. Je takmer isté, že kanál nenávratne poškodí miestny ekosystém. Stavba, ktorá prepojí Čierne a Stredozemné more ale môže poškodiť jazerá, ktoré zásobujú Istanbul pitnou vodou. Navyše, ako píše portál sme.sk môže projekt poškodiť aj významné archeologické náleziská, ktoré sa v tejto lokalite nachádzajú.


Kanal Istanbul má mať dĺžku 45 kilometrov. Má byť tiež prepojený s novým letiskom, ktoré je momentálne vo výstavbe. Zefektívni sa tak preprava rôznych tovarov smerujúcich z východu na západ.

Turecká vláda samozrejme namieta poškodenie ekosystému a prisľúbila, že sa bude snažiť minimalizovať dopad na životné prostredie. Environmentalisti ale namietajú a označujú projekt ako veľkú hrozbu. Avšak kvôli veľkej podpore, ktorú súčasný prezident má, asi nič nezmôžu. Predbežné náklady na projekt sú vyčíslené až na 13 miliárd eur, no cena sa pokojne môže navýšiť aj o viac ako polovicu.

Turecký prezident prisľúbil, že projekt má byť hotový v roku 2023 ako oslava pri príležitosti stého výročia založenia Tureckej republiky.

Pozri aj: Najväčšie letisko sveta či 1001 metrov vysoký mrakodrap. 10 megaprojektov, ktoré zmenia náš svet na nepoznanie

sme.sknationalgeographic.com, politico.eu
0
Komentovať (0)