Ralph Kränzlein

Na ostrove Madagaskar pri Afrike sa nachádza naozaj pozoruhodný les. Patrí do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a je tvorený z vápencových skál.

Lesy sú pre mnohých z nás naozaj srdcovou záležitosťou. Nachádzame v nich pokoj pri obyčajnej prechádzke, miesto na premýšľanie alebo miesto na zrelaxovanie. Lesy sú naozaj tajomným, magickým a nádherným miestom. Rovnako to všetko platí aj o jednom lese, ktorý sa nachádza na ostrove Madagaskar. Rozdiel je však ten, že to tak celkom nie je úplne taký les, na aký sme zvyknutí, a navyše, ihličnany, či iné stromy by sme v ňom našli asi ťažko. Prečo? Jednoducho preto, že sa jedná o les skalnatý, ktorý je zároveň najväčším skalnatým lesom na svete.

Článok pokračuje pod videom ↓

Skalnatý les, ktorý nesie názov Tsingy de Bermaraha sa nachádza v blízkosti západného pobrežia Madagaskaru, v regióne Melaky. O tom, že nejde o čosi obyčajné svedčí aj fakt, že táto oblasť bola v roku 1990 zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, a to predovšetkým vďaka unikátnym a jedinečným mangrovovým lesom a vysokej populácii divých vtákov a lemurov. Celý národný park je rozdelený na dve časti a to Malé a Veľké Tsingy. Tsingy sú určite snom každého ekológa pre veľkú rozmanitosť živočíchov a rastlín, ktoré sa tu nachádzajú. A dokonca veľa z územia ešte nie je prebádaného, čiže každá nová vedecká expedícia prináša aj nové objavy rôznych druhov.

Vráťme sa však k skalnému lesu. Ak by sme slovo “tsingy”, teda názov tejto lokality preložili z originálneho madagaskarského jazyka, zistili by sme, že sa prekladá ako “kde nemožno chodiť naboso”, ktoré naozaj výstižne popisuje celé toto územie. Najmä teda pre naozaj nebezpečnú formáciu ostrých vrcholov, ktoré boli vytvorené z vápenca a rozrušené tropickým dažďom. Podobné obrazy rozrušených vápencov samozrejme môžeme vidieť aj v iných častiach sveta, no nikde inde na Zemi nie sú skalné veže tak vysoké, štíhle a rozsiahle, ako práve na Madagaskare. Miestni dedinčania kedysi verili, že Tsingy boli domovom zlých duchov, ktoré sa tu nachádzali, a preto sa obyvatelia nikdy neodvážili vojsť hlbšie, aby tak tento tajomný skalný les preskúmali. Dokonca niektoré jaskyne slúžili a stále slúžia na uctievanie predkov.

coolhunting.com
coolhunting.com

Celý kamenný labyrint Veľké Tsingy dosahuje výšku viac ako 100 metrov, Malé Tsingy majú výšku okolo 20 metrov a v takejto výške sú vrcholy úplne holé a skutočne ostré ako britva, a aj skúsení horolezci si musia dať poriadny pozor, kam položia svoju ruku. Naopak, v trochu menších výškach možno vidieť aj nejakú vegetáciu. Zdanlivo a na prvý pohľad si možno pomyslíte, že takýto skalný a strohý les predsa nemôže ukrývať žiadnu vegetáciu, no pravda je iná. Cez túto krasovú krajinu s veľmi členitým vápencovým masívom v skutočnosti pretekajú hlboké riečne rokliny, nachádzajú sa tu lesné kaňony, či vlhké jaskyne. V tomto prostredí sa vyskytuje aj veľmi veľa druhov odlišných rastlín a, samozrejme, aj živočíchov, z ktorých sú mnohé endemity. Niektorým z týchto živočíchov už hrozí vyhynutie. Žije tu napríklad až 11 druhov lemurov, 6 druhov vtákov, 17 endemitických druhov plazov, vrátane veľmi známeho miniatúrneho chameleóna, a aj preto má táto rezervácia naozaj veľmi bohatú biodiverzitu na svetovej úrovni.

coolhunting.com
coolhunting.com
coolhunting.com
coolhunting.com
jeanbetours.com
jeanbetours.com
leclercvoyages.com
leclercvoyages.com
interez.sk (Alexandra Geletová), thecrowdedplanet.com, whc.unesco.org
Uložiť článok

Najnovšie články