foto: inhabitat.com

Americký prezident Donald Trump dnes potvrdil plánované odstúpenie Spojených štátov od parížskej klimatickej dohody, ktoré avizovali viaceré médiá.

Oznámil to na tlačovom brífingu v Ružovej záhrade Bieleho domu, ktorý vysielala televízia CNN v priamom prenose.  Dohodu o znížení emisií skleníkových plynov s cieľom zmierniť klimatickú zmenu prijala administratíva predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu. Súhlasilo s ňou 195 krajín.

Eurokomisár pre klímu a energie Miguel Arias Caňete označil dnešné vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené štáty odstúpia od parížskej klimatickej dohody, za “smutný deň pre svetové spoločenstvo”.

Trump z Bieleho domu vyhlásil, že USA odstúpia od klimatickej dohody z roku 2015, pretože je podľa neho pre Američanov neúnosne drahá. Chce vyjednať takú, ktorá bude pre jeho krajinu “spravodlivá”.
Podľa eurokomisára Európska únia “hlboko ľutuje jednostranné rozhodnutie Trumpovej administratívy”.

“I don't believe in Global Warming”: Climate change denial by #Banksy

Trump taktiež povedal, že mu “veľmi záleží na životnom prostredí”, ale “nemôže podporiť dohodu, ktorá trestá USA”. Odstúpenie je v ekonomickom záujme USA, zdôraznil. Jeho viceprezident Mike Pence v predslove k Trumpovmu vystúpeniu povedal, že americké pracovné miesta a americká energetika patria na prvé miesto.

Bývalý Obamov poradca Brian Deese na Twitteri napísal, že najskoršie odstúpenie USA od parížskej klimatickej dohody je možné deň po prezidentských voľbách v USA v roku 2020, čo znamená, že klíma bude jednou z priorít Trumpovej kampane za znovuzvolenie.

Administratíva Donalda Trumpa sa pripája “k hŕstke krajín, ktoré odmietajú budúcnosť”, reagoval bývalý šéf Bieleho domu Barack Obama. Obhajoval parížsku dohodu podpísanú 195 krajinami. Jeho administratíva ju schválila vlani v septembri. Keďže však o dohode nehlasoval americký Senát, nie je pre USA právne záväzná.

USA sú druhým najväčším emitentom skleníkových plynov vo svete po Číne.

Pozri aj: Ak USA nepodpíše Parížsku dohodu o klimatických zmenách, toto všetko čaká planétu Zem v najbližších rokoch

TASR
0
Uložiť článok
Komentovať