Peter Stariňák

Slovensko má vskutku čarokrásnu a pestrú prírodu, ktorú nám môžu mnohí závidieť. Máme naozaj nádherné národné parky či chránené krajinné oblasti, ktoré sú jednoducho rajom pre každého návštevníka.

Že sa na Slovensku nachádza množstvo kúzelných miest, ktoré stoja za povšimnutie, o tom rozhodne niet pochýb. Každý kút Slovenska, každý kraj či región dokáže turistovi ponúknuť len to najlepšie. Zaiste sa v žiadnom kúte našej malebnej krajinky nebudete nudiť.  Inak tomu nebude ani na Spiši. V tomto regióne na východnom Slovensku sa totižto ukrýva travertínový poklad, ktorý teší najmä turistov, no okrem nich aj archeológov či lezcov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Reč je o národnej prírodnej rezervácii Dreveník, ktorá sa nachádza medzi obcou Žehra a Spišským Podhradím. Dreveník je travertínová kopa tvaru stolovej hory v Hornádskej kotline, ktorá bola vytvorená z prameňov minerálnych vôd. Vznikol spojením viacerých travertínovo-vápencových kôp a jedná sa tak vraj o najväčšie travertínové územie na celom Slovensku.

Celá lokalita je veľmi zaujímavá pre známe skalné útvary, ktoré sa tu nachádzajú. Medzi ne určite patria napríklad rokliny či priepasti. Najznámejšou a jednou z najobľúbenejších je zrejme roklina zvaná Peklo.  Na svahoch Dreveníka sa dokonca nachádzajú aj jaskyne, sú tri. Okrem toho sú na východnom okraji situované skalné veže vytvárajúce naozaj čarokrásne skalné mestečko, ktoré je nazývané ako Kamenný raj. Rajom pre archeológov či iných nadšencov histórie sa tejto lokalite nehovorí pre nič za nič. Na tomto území sa našli zvyšky ešte starého slovanského hradiska. Zachoval sa tu zemný skalný val s výškou, ktorá miestami dosahuje až dva metre. Taktiež sa tu našli jedny z najstarších nálezov prvotného osídlenia na východnom Slovensku.

Navyš si tu okrem archeológov na svoje prídu aj obyčajní turisti či lezci. V blízkosti Dreveníka sa totižto nachádza známy Spišský hrad, ktorý taktiež patrí do svetového dedičstva UNESCO, neďaleko je obec Žehra s gotickým kostolom Ducha Svätého, ktorý je takisto zapísaný do UNESCa, ďalej je to známy kaštiel v Hodkovciach patriaci rodine Csákyovcov a na druhej strane hradu sa nachádza Spišské Podhradie so Spišskou Kapitulou, či typický salaš alebo ranč. Na Dreveník vedú označené chodníky a prechádzka po rezervácii je naozaj magická, počas ktorej môžete vidieť aj vzácne chránené rastlinstvo.

Isté miesta sú sprístupnené aj pre skalolezcov, takže najmä v lete tu stretnete kopu nadšencov, ktorí sa prišli pokochať výhľadmi a prostredím. Vôbec sa im teda netreba čudovať, z Dreveníka sa nám totižto núkajú veru krásne výhľady. Jedným smerom sa pozeráme na majestátny Spišský Hrad, na druhej strane zase vidíme obec Žehru a krásne okolie Spiša.

 

Peter Wachter
Peter Wachter
Peter Stariňák
Peter Stariňák
Peter Stariňák
Peter Stariňák
Peter Stariňák
Peter Stariňák
Peter Stariňák
Peter Stariňák
Peter Stariňák
Peter Stariňák
Peter Stariňák
Peter Stariňák
interez.sk (Alexandra Geletová), vypadni.sk
Uložiť článok

Najnovšie články