Foto: TASR/AP

Podľa miestnychh úradov sa na štadióne malo zúčastniť zápasu približne 50 000 fanúšikov.

Najmenej šesť ľudí zahynulo v pondelok večer v tlačenici pred futbalovým štadiónom na predmestí kamerunského hlavného mesta Yaoundé, ktorý hostil osemfinálový zápas  Afrického pohára národov medzi Kamerunom a Komormi. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa miestnych úradov počet obetí nemusí byť konečný. K tlačenici došlo, keď sa davy fanúšikov pokúšali dostať na štadión s kapacitou 60 000 divákov.

Zatiaľ hlásia najmenej 40 zranených

Predstavitelia neďalekej nemocnice uviedli, že prijali najmenej 40 zranených ľudí. Nemocnica však podľa nich nie je schopná postarať sa o všetkých týchto pacientov, keďže zranenia niektorých z nich si vyžadujú špecializovanú zdravotnú starostlivosť a prevoz do iných nemocníc.

Foto: TASR/AP

Podľa svedkov k tlačenici došlo po tom, ako organizátori na štadióne zatvorili vstupné brány a prestali púšťať ľudí dovnútra. Ako pripomína AP, bezprostredne nebolo známe, či k tlačenici došlo pred zápasom alebo počas neho. Podľa úradov sa zápasu malo zúčastniť zhruba 50 000 fanúšikov. Kapacita štadióna však bola pre opatrenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou obmedzená na maximálne 80-percent.

Návštevnosť zápasov chceli zvýšiť bezplatným vstupom

Africká futbalová konfederácia (CAF), ktorá turnaj organizuje, uviedla, že incident vyšetruje a snaží sa získať viac podrobností o tom, čo sa presne stalo. „Sme v neustálom kontakte s kamerunskou vládou a miestnymi úradmi,“ oznámila.

Agentúra Reuters pripomína, že pre nízku účasť fanúšikov na novovybudovaných štadiónoch v počiatočnej fáze turnaja sa kamerunské úrady pokúšali zvýšiť návštevnosť bezplatným vstupom či organizovaním ich prepravy.