Foto: Qha Caslley (Facebook)

V provincii Jambi sa obloha zafarbila do krvavočervena.

Požiare v dažďovom pralese úmyselne založenými ľuďmi za účelom získania poľnohospodárskej pôdy nie sú problémom len v Brazílii, ale aj na opačnej strane zemegule. Na indonézskych ostrovoch Borneo a Sumatra bojujú s požiarmi tisíce hasičov. Pre hustý dym sa dokonca obloha zafarblia do krvavočervena.

V indonézskej provincii Jambi na východnom pobreží ostrova Sumatra boli ľudia svedkami priam postapokalyptickej scény, píše britský The Telegraph. Podľa britského denníka však problémom nie je len zafarbená obloha. Počas tohto leta trpelo v dôsledku rozsiahlych požiarov respiračnými problémami viac ako 900-tisíc obyvateľov krajiny. Ako uvádza The Guardian, OSN varovalo, že lesné požiare v Indonézii aktuálne ohrozujú zdravie 10 miliónov detí.


Do červena sfarbená obloha sa v provincii Jambi objavila v nedeľu. Netradičné sfarbenie spôsobila filtrácia slnečných lúčov mikročasticami, ktoré sa vo vzduchu nachádzajú v dôsledku rozsiahlych lesných požiarov. Ako uvádza BBC s odvolaním na indonézsku agentúru pre katastrofy, lesné požiare počas prvých ôsmych mesiacov postihli viac ako 328-tisíc hektárov územia. Najhoršia je pritom situácia spravidla počas letného obdobia sucha.


Napriek tomu, že sú lesné požiare v Indonézii počas obdobia sucha bežné, je situácia podobná ako v Brazílii. Požiare sú často zakladané úmyselne za účelom získavania poľnohospodárskej pôdy. S požiarmi bojujú tisícky hasičov, no nepredstavujú len regionálny problém. Pre toxický dym šíriaci sa z Indonézie každoročne vzniká aj medzinárodné napätie so susedným Singapurom, Malajziou a Filipínami.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )