Foto: Rezidencia Hron

Fungujúca susedská komunita je výhoda na nezaplatenie.

V minulosti už viaceré prieskumy dokázali to, čo je celkom logické. Susedská komunita a susedské prostredie priamo ovplyvňujú naše životy. Vplývajú na naše fyzické i psychické zdravie, na výchovu detí a celkový blahobyt každodenného života. Síce si môžeme vybrať, kde budeme počas života bývať, no to, čo si predstavujeme pod pojmom dobré susedstvo často nedostaneme len tak zadarmo a je k nemu potrebné aj naše úsilie. Prináša však množstvo výhod.

Spolu to ide lepšie

Udržovať pevné a dobré susedské vzťahy znamená vybudovať susedskú komunitu. Ako aj v bežnom živote, tak aj tu platí, že skupina dokáže viac ako jednotlivec. Či už ide o udržovanie poriadku, skrášľovanie okolia alebo vytvorenia bezpečného prostredia v okolí vášho domova, najlepším spôsobom ako to dokázať je spojiť sa spolu s ostatnými.

Foto: Rezidencia Hron

Susedské akcie

Predstavte si, že by sa priamo pred vaším domom konali počas slnečných jarných a letných dní podujatia najrôznejšieho druhu. Koncerty, premietanie filmov, divadlá, športové akcie. Fungujúca susedská komunita je k takýmto akciám prvým a najdôležitejším krokom. Nejde pritom o žiadnu utópiu. Aj v slovenských mestách fungujú susedské komunity a združenia, ktoré si aj takýmito aktivitami spríjemňujú voľný čas a udržujú kvalitné susedské vzťahy.

Foto: Rezidencia Hron

Už sa nemusíte báť o deti, ani o svoj voľný čas

Vybudovať dobré susedské vzťahy sa okrem iného odzrkadlí aj vo vytvorení bezpečnejšieho prostredia v okolí vášho domova. Vo fungujúcej susedskej komunite sa už nemusíte báť o to, s kým sa vaše dieťa na dvore pred domom stretáva. Susedská komunita ponúka možnosť nadviazať nové priateľstvá a kontakty pre všetkých. V najideálnejšom prípade sa už nemusíte báť o voľný čas celej rodiny. Zo susedov sa totiž môžu stať najlepší priatelia.

Foto: Rezidencia Hron

Jednoducho pomoc

Dobrí susedia sú nenahraditeľnou pomocou. Mať priateľa, ktorý býva v rovnakom vchode či v susednom dome, prináša veľké množstvo výhod. Postráži deti, keď si rodičia chcú večer urobiť vlastný program, postará sa o domáce zviera či rastliny, keď celá rodina odíde počas prázdnin na dovolenku. A keď sa pustíte do rekonštrukcie bytu, je veľká nádej, že nebudú pre zvýšený hluk frflať, ale poskytnú pomocnú ruku.

Pomôžte nám zistiť, ako sú na tom susedské vzťahy na Slovensku a zapojte sa do nasledujúceho úplne anonymného prieskumu:

V spolupráci s Rezidencia Hron
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )