Coca-Cola je nepochybne jeden z najobľúbenejších nápojov tejto planéty. V každej reklame vidíme, akú má jedinečnú chuť a aj to, že žiadny iný nápoj...

Coca-Cola je nepochybne jeden z najobľúbenejších nápojov tejto planéty. V každej reklame vidíme, akú má jedinečnú chuť a aj to, že žiadny iný nápoj vás neosvieži práve tak, ako Coca-Cola. Pravdou však je, že je to tichý zabijak. Prečo? Najme kvôli obsahu cukru, ktorý obsahuje. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Viete čo sa stane, ak vypijete jednu plechovku tohto nápoja? Vaše telo zažíva najväčšie muky počas prvých 60 minút. V tomto článku sa na túto hodinku pozrieme podrobne, minútu po minúte. toto pozorovanie spravil Dr. West Conner.

Po 10 minútach

Ak teda vypijete jednu plechovku koly, do vášho tela sa dostane 10 čajových lyžičiek cukru, čo je odporúčaná denná dávka cukru za jeden deň a jediný dôvod, prečo sa z toľkého množstva cukru nepozvraciame je ten, že kyselina fosforečná, ako ďalšia zložka nápoja, potlačí sladkú chuť.

Po 20 minútach

Hladina cukru v krvi prudko stúpne. Odpoveďou, na vylúčenie vysokého množstva inzulínu pankreasom, je zásah pečene, ktorá začne premieňať množstvo cukru na tuk.

Po 40 minutách

Tu sa končí absorbovanie kofeínu, očné zreničky sa rozšíria, tlak stúpne a pečeň pumpuje viac cukru do krvného obehu.

Po 45 minutách

Po tomto čase začne telo zvyšovať produkciu dopamínu, ktorý stimuluje receptory v mozgu. Tento stav sa dá porovnať s odozvou ako pri heroíne.

Healthy Life Tricks
Healthy Life Tricks

Po 60 minútach

Kyselina fosforečná na seba viaže magnézium, zinok a vápnik. Množstvo prijatého cukru zvyšuje vyplavovanie vápnika z tela močom.

Niečo po 60 minútach

Kofeín má močopudné vlastnosti, ktoré sa začnú naplno prejavovať. Telo sa postupne zbavuje magnézia, vápnika a zinku, sodíka, vody  – dôležitých látok, ktoré mali smerovať do kostí. Človek začína byť nervózny a ospalý. Telo vylúčilo vodu, ktorá mala byť využitá na hydratáciu tela, budovania svalov a zosilňovanie zubov či kostí.

Čo na to poviete? Dáte si ešte niekedy hrnček Coca-Coly s ľadom, alebo radšej uprednostníte vodu s citrónom a mätou? Rozmýšľajte…