foto: Pixabay

Aj vy nechávate svoj mobil na nabíjačke po celú noc? Možno vám tieto informácie pomôžu navždy sa zbaviť tohto zaužívaného zlozvyku.

Mnohé veci v živote robíme akosi automaticky, dokonca bez toho, aby sme si uvedomili ich hlbší zmysel. Aj mobilné telefóny si väčšina z nás nabíja zásadne cez noc. Pre batérie telefónov to však určite nie je najlepšie riešenie.

Podľa viacerých odborníkov je najoptimálnejším spôsobom nabíjania krátke nabitie cez deň. Väčšina telefónov sa nabije do dvoch hodín, pričom nemusíte mať silou-mocou batériu nabitú na 100 percent. Aby vám vydržala čo najdlhšie, odporúča sa udržiavať ju nabitú v rozmedzí od 40 do 80 percent. Touto radou sa však riadi len málokto z nás. A to je škoda.

Ničíme si batérie

pixabay.com

Teraz si predstavíme typickú situáciu. Večer idete spať a pred spaním si telefón zapojíte na nabíjačku. Približne do dvoch hodín sa nabije na sto percent. Po zvyšok noci je však telefón na nabíjačke absolútne zbytočne. Integrovaný softvér síce zabráni tomu, aby sa zastavil proces nabíjania a tak nedochádzalo k nadmernému nabíjaniu batérie, avšak je tu niečo, s čím si ani softvér nevie poradiť. A to je teplo.

Čím teplejšie tým horšie

batteryuniversity

Práve vyprodukované teplo pri nabíjaní ničí kapacitu batérie viac, než sme si mysleli. Ukážeme vám malé porovnanie. Pri teplote 0°C a pri 40-percentom nabití batérie, bude jej kapacita aj po roku fungovať naozaj veľmi dobre (98%). Ak by sme ju však pri tejto teplote nabili na 100 percent, jej kapacita bude po roku o niečo nižšia (94%).

Pri teplote 25 stupňov a pri nabití na 40% bude kapacita batérie po jednom roku 96%, zatiaľ čo pri úplnom nabití klesne na 80%. Keď zvýšime teplotu pri nabíjaní na 40 stupňov, po jednom roku používania pri nabíjaní na hodnotu 40%, klesne kapacita batérie na 85 percent. Pri stopercentnom nabíjaní batérie bude jej kapacita po roku len 65%.

Nakoniec zvýšime teplotu nabíjania až na 60 °C. To už je pre batériu skutočne veľká záťaž. Pri 40-percentnom nabíjaní klesne po roku kapacita batérie na 75 percent. Avšak ak ju pri rovnakej teplote budeme nabíjať na 100 percent, tak už po troch mesiacoch sa môžeme začať pomaly ale isto lúčiť s batériou. Jej výkon klesne na 60%, čo už je naozaj badateľný rozdiel.

pixabay.com

Preto ak sa chceme čo najdlhšie tešiť z fungujúceho mobilu, zásadne by sme ho nemali nabíjať cez noc, a už tobôž ho nedávať pod vankúš, pod ktorým sa kumuluje teplo. Na to, aby telefón fungoval tak, ako má, ho naozaj nepotrebujeme nabíjať na 100-percent. Je to len mýtus, ktorému doposiaľ verila väčšina z nás.

Pozri aj: Umelá inteligencia práve urobila obrovský krok k tomu, aby sa stala človekom

phonearena.com, batteryuniversity.com
Uložiť článok

Najnovšie články