vypadni.sk

Ak patríte medzi turistov, ktorí obľubujú menšie kopce, možno vás pohorie Burda zaujme.

Slovensko sa môže pochváliť naozaj skvostnými vrchmi, pohoriami a rozsiahlymi lesmi, ktoré našu krajinu obklopujú. Snáď neexistuje žiadny Slovák, ktorý by nepoznal Tatry, Pieniny či Slovenský raj. Každé jedno z pohorí má v sebe ukryté nejaké ,,naj“. Na Slovensku sa však nachádza jeden geomorfologický celok, ktorý má až 5 takýchto naj. Je najteplejšie, najmenšie, najnižšie, najjužnejšie a najsuchšie. Poznáte pohorie Burda? 

Možno ste o ňom ešte nikdy nepočuli práve preto, lebo sa považuje za najmenšie slovenské pohorie. Pohorie Burda sa rozprestiera na juhozápadnom Slovensku a vďaka tomu sa zaraďuje medzi najjužnejšie situované pohorie. Kedysi sa nazývalo aj Kováčovské kopce. Na území Slovenska hraničí na západe s Podunajskou pahorkatinou.

Pohorie má dĺžku 7,5 km a najvyšším vrchom je Burdov s 387,7 m.n.m. Ak ho však porovnáte s Gerlachovským štítom, je to len maličký kopček a nečudo, že je označený za najmenší na Slovensku. Jeho poloha je skutočne výnimočná, a to práve vďaka skutočnosti, že ho obmývajú dokonca tri rieky. Na južnej strane Dunaj, na západnej rieka Hron a na východe aj Ipeľ.

rosecottage-kovacov

Ak by ste sa rozhodli urobiť si výlet na najmenšie pohorie Slovenska, územím vedú až tri značkované turistické trasy. Ak budete mať šťastie, môžete uvidieť aj jaštericu zelenú či užovku stromovú. V lesoch žijú aj cicavce ako diviak či srnec lesný, muflón hôrny či mačka divá. Lokalita je známa aj výskytom teplomilných drevín. Dominantnými sú napríklad dub, jaseň, javor. Ak by vám ešte stále nestačilo, treba dodať, že na území Burdy sa nachádzajú hneď dve prírodné rezervácie: Kováčovské kopce-juh a Kováčovské kopce-sever.

ftp.sturovo

Pohorie vypínajúce sa nad Dunajom neďaleko Štúrova je v skutočnosti veľmi atraktívnym miestom pre turistov. Z vrchu jednej z najznámejších turistických vyhliadok, ktorá nesie pomenovanie ,,Skaly“ môžete vidieť sútok Hrona s Dunajom, ale aj baziliku v Ostrihome. Tá dokonca predstavuje po bazilike sv. Petra (Rím) a bazilike sv. Pavla (Londýn) tretí najväčší kostol v Európe.

Pozri aj: Kaštieľ Dolná Mičiná: Opustená slovenská pamiatka, ktorá však už dnes naháňa hrôzu

Interez.sk (Anna Zábojníková) , wikipedia. org
Uložiť článok

Najnovšie články