Na našej stránke môžete nájsť mnoho matematických alebo logických hádaniek. Nie vždy je jednoduché takéto hádanky vyriešiť a niekedy nám veru vedia pekne potrápiť mozog....

Na našej stránke môžete nájsť mnoho matematických alebo logických hádaniek. Nie vždy je jednoduché takéto hádanky vyriešiť a niekedy nám veru vedia pekne potrápiť mozog. Ak by ste mali záujem pozrieť sa aj na iné logické úlohy a hádanky, nájdete ich veľké množstvo práve na tomto odkaze. Poďme sa ale teraz spoločne pozrieť na tú dnešnú. Malo by ísť o najťažšiu hádanku na našej planéte! Dokážete ju vyriešiť? 

Táto hádanka patrí podľa mnohých odborníkov k najťažším hlavolamom či hádankám na svete. Údajne pochádza z pera amerického filozofa a logika Georga Boolosa. Boolos sa však podľa mnohých inšpiroval hádankami, ktoré tvoril jeden z najznámejších „hádankárov“, Raymondom Smullyanom.

Zadanie úlohy:

Na opustenom ostrove stoja traja mýtickí bohovia s menami Pravda, Lož a Náhoda (usporiadanie mien je náhodné). Boh Pravda vraví vždy len pravdu, boh Lož vraví vždy len lži a Náhoda hovorí náhodne pravdu alebo klamstvo. Vašou úlohou je zistiť, ktorý boh má aké meno. K tomuto zisteniu môžete použiť tri otázky, na ktoré vám bohovia budú odpovedať len áno alebo nie, pričom každú otázku môžete položiť len jednému bohovi. Tieto mýtické bytosti vám budú rozumieť, no oni sami slovenčinu neovládajú. Odpovedajú len vo svojom božskom jazyku slovami DA a JA, ale vy neviete, ktoré znamená áno a ktoré nie.

pinterest.com
pinterest.com

Zadanie úlohy je pomerne komplikované, preto vám odporúčame, aby ste si ho prečítali niekoľkokrát.

Ak už máte vymyslené svoje tri otázky, ktoré by ste bohom položili, skontrolujte si svoje riešenie v pokračovaní tohto článku.

Príbehy

0
Komentovať (0)